Bitcoin jede dál. Atak 960 dolarů. Příští stanice 11 tisíc?

Máte ve své „peněžence“ bitcoiny? Pokud ano, pravděpodobně si mnete ruce. Jejich cena totiž postupně šplhá k 960 dolarům za kus, a to nemusí být konec. Za určitých podmínek bychom se mohli dočkat i více jak 11 tisíc dolarů.

Cena nejznámější kryptoměny se za poslední měsíc vyšplhala o více jak 220 dolarů. Co bude dál? Představy se liší….

„Poté, co byla prolomena hranice 900 dolarů, se dá očekávat určitá konsolidace,“ předpověděl v polovině prosince Vinny Lingham, jihoafrický podnikatel a CEO společnosti Civic, která poskytuje služby v podobě ochrany vlastní identity za užití technologie blockchain. Již tehdy expert pracoval s představou rally do rozmezí 950 až 975 dolarů. Poté by měl bitcoin zdravě konsolidovat, a to zpět k 900 USD.

Jenže….

Bitcoin: Nový bezpečný přístav

Kéž by se historie opakovala…

Pokud bychom se zaměřili na historický vývoj, cena bitcoinu by mohla vyskočit až nad 11 tisíc dolarů. Proč? Podle Justina O‘Connela, zakladatele GoldSilverBitcoin.com a autora píšícího pro Bitcoin.com, se stačí podívat na vývoj kryproměny po tzv. půlení.

Půlení (halving) je do protokolu platební sítě zakódované pravidlo, které každé čtyři roky snižuje objem bitcoinů vydávaných do oběhu. Vůbec poprvé proběhlo 28. listopadu 2012, podruhé pak 9. července 2016.

Bitcoin a jeho „půlení“. Co bylo před a co je po?

Co dělala cena kryptoměny po půlení? Rostla. Koncem listopadu 2012 se BTC prodával za cca 13 dolarů ovšem během necelých šesti měsíců, v dubnu 2013, dosáhl tehdejšího rekordu 238 dolarů. Celkově šlo tedy o zhruba 1831% nárůst. Ani to však nebyl konec. Poté přišel listopad 2013 a dosavadní maximum na 1122 USD, po němž však přišel výrazný výplach.

V červenci letošního roku se cena bitcoinu při půlení pohybovala na 648 USD. Pokud by se tak historie opakovala a cena BTC by si připsala další, řekněme 1830% nárůst, dostali bychom se až na 11 858 dolarů. WOW…

Bohužel (především pro vlastníky bitcoinu), historie se v naprosté většině případů neopakuje, tudíž se astronomických 11 tisíc dolarů s velkou pravděpodobností nedočkáme.

Fundamenty ovšem nahrávají růstu

Na druhou stranu, fundamenty hrající pro další růst, klidně na 1000 USD a více, tu opravdu jsou.

Zmínit je možné například pokračující kauzu brexit, dopady výsledku italského referenda či všeobecný nárůst populismu, a to jak v Evropě, tak i v USA, který v naprosté většině jde proti dosavadnímu establishmentu (viz euroskeptismus nebo zvolení Trumpa).

Svou roli ale může hrát i aktuální stav italského bankovního sektoru, kde se s odehraje bailout nejstarší banky světa Monte dei Paschi di Siena. V neposlední řadě je nutné zmínit Čínu, kde i nadále pokračuje oslabování místní měny.

Zaměřeno na jüan. Bude čínská měna padat i příští rok?

V návaznosti na tyto ne zrovna pozitivní vyhlídky se dá čekat, že se bitcoin, který je už teď považován za jeden z tzv. bezpečných přístavů, stane ještě žádanějším aktivem. A právě to by jeho cenu mohlo dostat klidně až za dosavadní historický rekord 1122 USD, ovšem v dohledné době pravděpodobně ne nad 11 tisíc….

Bitcoin v roce 2017 za 2000 USD? Zeptali jsme se expertů

Newsletter