Co dělat s akciemi, když vypukne válka mezi USA a KLDR?

S tím, jak sílí slovní přestřelky mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-Unem, přibývá také komentářů ohledně možnosti rozpoutání války mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Pokud ozbrojený konflikt mezi USA a KLDR skutečně vypukne, většina lidí bude mít patrně jiné starosti, než se zabývat svými portfolii. Avšak, jak píše Mark Hulbert ve svém článku na serveru Market Watch, přesně to je ta nejlepší strategie.

Až (jestli) vypukne válka (jakákoliv), ještě předtím, než začnete panikařit, byste se měli podívat na následující graf.

Mark Hulbert zanalyzoval všechny hlavní geopolitické krize mezi roky 1900 a 2004 a s nimi spojenou změnu v hodnotě akciového indexu Dow Jones Industrial Average. Ve výsledku pak došel k překvapivému zjištění – nejlepší investiční strategií je téměř vždy nedělat nic. Pokud nedokážete – stejně jako většina investorů – odhadnout počátek geopolitické krize, prvotním ztrátám se patrně nevyhnete. Tím nejhorším, co však vzápětí můžete udělat, je začít akcie zběsile prodávat. 

Graf ukazuje průměrné změny v hodnotě indexu měsíc, tři, šest a dvanáct měsíců po krizi. Jak lze rozeznat letmým pohledem, propad hodnoty akcií je nejhorší na začátku. Postupně se však ceny začínají zotavovat a akcie nabývat ztracenou hodnotu, kterou mnohdy ještě překročí. 

Konflikt mezi USA a KLDR stál investory již bilion dolarů

Vydržet na pošramoceném trhu je však těžkou psychologickou zkouškou i pro zkušené investory. Zdá se, že na trhu spekulativních aktiv je poptávka nikoli klesající, ale rostoucí funkcí ceny. Tímto chováním však investoři škodí nejen sami sobě, ale i trhu jako celku. Cena zde neplní vyrovnávací funkci mezi nabídkou a poptávkou jako na klasickém trhu a dochází buď k nafukování bublin, kdy investoři nakupují aktiva s rostoucí cenou, čímž ji ženou ještě více nahoru, anebo naopak k masovým výprodejům, kdy se snaží zbavit těch, jejichž cena klesá, čímž ji ještě dále stlačují.

Takové chování se může zdát racionální na individuální úrovni, v součtu však vede k extrémním stavům na trhu, které nejsou ničím jiným než dílem tzv. racionální iracionality trhů, na kterou kdysi poukazoval už John Maynard Keynes. Ve skutečnosti je přitom udeření krize v plné síle – ať už geopolitické, finanční, hospodářské či jakékoli jiné – nejlepší dobou nikoli pro prodej akcií, ale naopak pro jejich nákup. Ostatně toto doporučení není nic jiného než investorům dobře známé buy low, sell high (kup levně, prodej draze).

 

Newsletter