Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Šťastný dědic, nebo poctivý dříč? Kde se vzali dnešní miliardáři

Na světě už tomu tak je – existují bohatí lidé a existují chudí. Těch, kteří si mohou vyhodit z kopýtka, je však daleko méně než těch, kteří peníze musí počítat. Přemýšleli jste však někdy nad tím, zda si všichni ti miliardáři své miliardy „zaslouží“? Odpověď na tuto otázku vám možná naznačí série map o miliardářích z dílny HowMuch.net.

První mapa ukazuje, kde světoví miliardáři nabyli své bohatství. Čím větší se země na mapě zdá, tím větší procento ze světových miliardářů pochází právě odtud. Nejvíce jich vzešlo ze Spojených států, a to 30,2 %. Skoro třetina (32,1 %) z nich ke svému bohatství přišla prostřednictvím založení své vlastní společnosti, téměř stejný počet (28,9 %) se však ke svým miliardám dostal skrze dědictví. Téměř 27 % amerických miliardářů si své jmění vydobylo prostřednictvím finančního sektoru, přes 8 % pak na důležitých výkonných pozicích a téměř 4 % díky politickým konexím.

Chcete být miliardářem? Běžte na Harvard!

Pokud se podíváme na evropské státy, zde je dědictví příčinou získání bohatství daleko častěji než v USA; například ve Francii, Švýcarsku, Švédsku, Rakousku či Německu tento podíl přesahuje polovinu. Podobně je na tom Jižní Korea i řada států Latinské Ameriky. Naopak velmi nízký počet miliardářů vzešel z dědictví v Číně či ve Velké Británii, mizivý je také ale i v řadě států východní Evropy. Zde zase hrají značnou roli politické konexe; velký vliv mají v Rusku, v Kazachstánu je to pak dokonce jediný kanál, jak se dostat k miliardám. Lze si také všimnout, že v rámci kontinentální Evropy nehraje – s několika výjimkami – velkou roli finanční sektor, jak je tomu ve zbylých částech světa.

Další mapa ukazuje, jak se ke svému bohatství dostala právě nejbohatší osoba v dané zemi. Čím více je země na mapě zabarvena do červena, tím více za své bohatství lokální top miliardář vděčí dědictví, naopak čím více je do modra, tím více si vydělal vlastním přičiněním. Dobrou zprávou, že ti, co se o své bohatství zasloužili, mají v průměru více. Světovou trojku nejbohatších v rámci své země tvoří tři self-made miliardáři: Bill Gates z USA (79,4 miliardy dolarů), Amancio Ortega ze Španělska (78,7 miliardy dolarů) a Carlos Slim z Mexika (62,8 miliardy dolarů).

Jeff Bezos již není nejbohatším člověkem na světě. Vystřídal ho Gates

Poslední mapa pak poskytuje pohled na miliardáře v jednotlivých státech USA. Nejbohatšími self-made miliardáři jsou zde Bill Gates, Warren Buffett a Larry Ellison. Naopak nejvíce zdědili David Koch, který je dědicem Kansas City newspaper company, a Jim Walton ze slavné bohaté rodiny Waltonových a Christy Waltonová, která si vzala jeho bratra.

Kolik miliardářů by bylo potřeba k záchraně naší planety?

Newsletter