Insider info prezidenta Zemana? Exit možná dřív než v půlce 2017

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. Při návštěvě Olomouckého kraje to dnes řekl prezident Miloš Zeman, který v závěru minulého týdne jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem.

„Mluvil jsem před dvěma dny s guvernérem Rusnokem a nebudu prozrazovat žádné tajemství, když řeknu, že ukončení kurzového závazku se očekává v prvním pololetí letošního roku a není vyloučeno, že možná dříve, než se nadějeme. Ale to už ponecháváme na rozhodnutí vedení ČNB,“ uvedl Zeman. Podle něj ukončení intervencí bude mít dlouhodobě daleko pozitivnější dopad na ekonomický růst ČR než mělo znehodnocení české koruny.

Prezident při debatě s krajskými zastupiteli připomněl, že je „zásadním odpůrcem“ devizových intervencí ČNB, které přirovnal k anabolikům podávaným sportovci. „Zpočátku mu narostou svaly, ale pak už se dlouhodobě stane něco horšího,“ podotkl Zeman.

Intervence ČNB: Co nás čeká a jak se nejlépe zajistit?

Měnový kurz je podle Zemana cena měny, která se má určovat na základě nabídky a poptávky jako tržní cena. „Jakýkoliv umělý zásah do měnového kurzu jenom deformuje tržní prostředí,“ míní Zeman.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda poznamenal, že prezident Miloš Zeman se opět, podobně jako například počátkem roku 2015, uchyluje k výrokům, které mají potenciál výrazně promluvit do měnové politiky ČNB a ovlivnit též uvažování a chování investorů do korunových aktiv a i samotný kurs koruny. „Svým dnešním dovětkem, že nelze vyloučit, že ČNB ukončí intervenční režim ´možná dříve, než se nadějeme,¨ nabourává aktuální snahu představitelů bankovní rady tuzemské centrální banky přesvědčit investory o tom, že k ukončení intervenčního režimu dojde až ve druhém pololetí letošního roku,“ upozornil Kovanda.

Exportéři podle Zemana neradi slyší, že intervence proti posilování koruny vychovávají k lenosti. „Vychovávají k tomu, že je menší tlak na inovace, menší tlak na zvyšování produktivity práce, protože spočíváte na kurzovém polštáři, který je nafouknutý. Až na to, že vás zahraniční konkurence začne postupně předbíhat, a v tom případě vám podhodnocená měna vůbec nepomůže,“ řekl prezident.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Bankovní rada na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu letošního roku. Objem intervencí počátkem roku zesílil, v lednu byl nejvyšší od zahájení intervencí v listopadu 2013. Za růstem je podle ekonomů rostoucí inflace a očekávání investorů, že ČNB ukončí kurzový závazek v blízké době.

Podle Kovandy se bankovní radě ČNB v posledních dnech dařilo spekulativní poptávku mezinárodních investorů zchladit, což signalizoval růst dluhopisů vlády ČR. Například výnos z desetiletých obligací stoupl během uplynulých dvou týdnů takřka o polovinu, na nejvyšší úroveň od léta 2015. Zeman ale svým dnešním výrokem do aktuální rétoriky ČNB poněkud „hází vidle.“ Cílem bankovní rady ČNB totiž bylo přesvědčit podstatnou část trhu, že intervenční režimu skončí opravdu až ve druhé polovině roku, aby jej pak „překvapivě“ ukončila ještě v pololetí prvém, třeba už na začátku druhého kvartálu. „Po Zemanovu výroku však hrozí nárůst spekulativní poptávky i to, že ČNB přijde o manévrovací prostor pro zmíněné překvapení trhů,“ míní ekonom.

Devizové intervence centrální banka zahájila s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EURCZK. Od počátku v listopadu 2013 do konce letošního ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. V letošním lednu za nákup eur utratila zhruba 391 miliard korun.

Jak se české banky poperou s pointervenční dobou?

Newsletter