Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

ECB „přitvrdila“. Sazby zůstávají beze změn, klesat už ale nebudou

Evropská centrální banka dnes rozhodla, že v souladu se všeobecným očekáváním ponechá sazby a program QE beze změny. Novinkou je však vynechání tvrzení, že v případě potřeby by úroky mohly ještě klesat. Teď se čeká na proslov guvernéra Draghiho. Potvrdí spekulace o možné změně inflačního výhledu?

Depozitní sazba tak i nadále činí -0,4 %, refinanční je na nule a zápůjční na 0,25 %. Bankovní rada je stále přesvědčena, že na těchto úrovních sazby setrvají po delší dobu, a to až za horizont trvání programu QE. Měsíční nákup soukromých i státních dluhových instrumentů pak setrvává na úrovni 60 miliard euro.

V tuto chvíli se pozornost zaměřuje na tiskovou konferenci, která se bude konat od 14:30. Během ní by měl šéf ECB nejen vyhodnotit aktuální stav evropské ekonomiky, ale především zmíní i případné změny prognózy banky. Již včera se do „éteru“ dostala spekulace o možné úpravě na straně inflace. Nejmenované zdroje uvádí, že by odhad tempa růstu cen mohl do roku 2019 činit  pouhých 1,5 %. V porovnání s předběžným očekáváním z března jde o pokles o více než 0,2 procentního bodu (1,7 % pro rok 2017, 1,6 % pro 2018, 1,7 % pro 2019).

Pokud by banka opravdu snížila své inflační odhady, znamenalo by to, že nevěří v brzké dosažení inflačního cíle na 2 %, což by zároveň oddálilo představu o možném utažení měnové politiky, ať už z hlediska sazeb, tak klidně i QE, které má dle ECB trvat do prosince 2017, prodloužení je však možné, pokud si to bude ekonomická situace vyžadovat. Na druhou stranu, určitá změna rétoriky z „holubičí“ na velmi mírně „jestřábí“ se dá čekat, čemuž ostatně odpovídá i vyškrtnutí možnosti dalšího poklesu sazeb.

Poslední data ukázala, že se evropská inflace v květnu zpomalilo na 1,4 % z přechozích 1,9 %. V jádrovém vyjádření pak spadla dokonce na 1 % z 1,2 %. Právě tento výsledek je poměrně jasným signálem, že by ECB neměla v dohledné době s utahováním své politiky jakkoliv spěchat, a to i přesto že další oblasti evropské ekonomiky vykazují celkem solidní čísla. Například růst ekonomiky eurozóny za 1Q 2017 dosáhl mezikvartálně +0,6 %, což je nejprudší tempo za poslední dva roky, meziročně pak +1,9 %

Euro po zprávě mírně slábne. Aktuálně se obchoduje kolem 1,122 EURUSD.

Přímý přenos tiskové konference můžete sledovat prostřednictvím online přenosu:

Newsletter