Trump jako nový Reagan. Ale ve špatnou chvíli

Z Wall Street přicházejí zprávy, že úřadování nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohlo nápadně připomínat období vlády jednoho z jeho nejvýraznějších předchůdců – Ronalda Reagana. V čem se bude realitní magnát podle analytiků podobat bývalému herci a proč je to špatně? O tom napsal Bussines Insider.

V řadě výzkumných analýz porovnávají ekonomové z Wall Street plány nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa s úřadováním Ronalda Reagana, který vládl USA téměř po celá 80. léta minulého století. Podle mnoha z nich by se Spojené státy v rukou Trumpa mohly ubírat podobným směrem.

Stejně jako tehdy Reagan, i Trump plánuje své prezidentské období zahájit velkým fiskálním stimulačním plánem. Jestliže podle Reagana bylo snížení daní hotovým ekonomickým dobrodiním, Trumpův kandidát na ministra financí se nechal slyšet, že jeho daňová reforma bude tou největší od Reaganových dob.

Trumpovo vítězství jako zásadní průlom – ano,či ne?

Nicméně někteří analytici přiznávají, že ekonomické okolnosti nástupu obou prezidentů nejsou zcela totožné. „Třebaže existují určité podobnosti mezi přechody Carter – Reagan a Obama – Trump, nynější stav americké ekonomiky se od situace, ve které byla v roce 1980, podstatně liší,“ připustil Steven Ricchiuto, hlavní ekonom Mizuho.

Patrně největším rozdílem je, že nyní, v roce 2016, se nezdá, že by americká ekonomika měla co nevidět upadnout do recese. A to přesně se stalo v době, kdy do prezidentského úřadu nastupoval Ronald Reagan. Během několika měsíců se ve Spojených státech ruku v ruce s krizí objevila i znepokojivě vysoká nezaměstnanost, která navíc stále rostla. V takové situaci většina ekonomů napříč názorovým spektrem jednohlasně doporučuje podpořit ekonomiku výraznými fiskálními stimuly.

Donald Trump však patrně bude přebírat ekonomiku ve víceméně opačném stavu – silnou, v kondici a s relativně nízkou mírou nezaměstnanosti (odhaduje se na 4,6 %). A v takové situaci jsou velké změny infrastruktury přirozeně méně nutné. Ba co víc, nepřiměřené fiskální stimuly mohou být pro hospodářství přímo škodlivé.

Temná strana silného dolaru

„Trumpův záměr kopírovat Reaganovou stimulační politiku z 80. let naznačuje na nedostatek porozumění, pokud jde o povahu problému, který je třeba řešit,“ uvedl Ricchiuto; „to znamená, že je velmi pravděpodobné, že investiční pobídky se v souladu s očekáváním trhu jednoduše promítnou do zvýšení hodnoty majetku a dále zhorší příjmovou nerovnost, která Trumpovi zajistila vítězství.“

Podle Ricchiuta je navíc dnešní globální ekonomika charakteristická převisem nabídky, zatímco za dob Reagana tomu bylo přesně naopak; „nadměrná poptávka, která byla problémem už od konce druhé světové války, tlačila inflaci do dvouciferných hodnot. Reagan proto navrhl snížit daně, aby posílil nabídkovou stranu ekonomiky.“

A konečně, Reagan byl po dobu svého úřadování zastáncem volného obchodu. A to se o nastávajícím prezidentovi Donaldu Trumpovi, který obhajuje cla a ohrožuje zahraniční obchodní vazby, příliš tvrdit nedá.

Technická analýza: Rally amerických bondů skončila

Po Trumpovi a jeho první ženě šly tajné služby… Stb a Stasi

Newsletter