Co může spustit další paniku na trzích?

Krize evropských bank, realitní bublina, zadlužení studenti ve Spojených státech. To jsou jen tři z několika vážných problémů, které by mohly spustit další finanční krizi. Existují nějaké další?

Na trzích v současné době panuje extrémně dobrá nálada, což už samo o sobě pokládá důležitou otázku. Jak blízko jsme dalšímu kolapsu? Americký ekonom Peter Morici uvedl ve svém příspěvku pro server Market Watch hned pět hlavních oblastí, ve kterých se pro světovou ekonomiku a finanční trhy skrývají největší hrozby.

Jako první z nich uvádí realitní bublinu na americkém trhu. Ceny domů vzrostly především ve velkých městech, a to vinou nízkých úrokových sazeb Fedu. Otázkou zůstává, co se bude dít s jejich postupným zvyšováním? Stejně jako při minulých krizích realitních trhů mohou investoři zjistit, že ceny nemovitostí byly výrazně přeceněny, vinou čehož se zřítí především ty ve velkých městech, které byly vyhnané do závratných výšin.,

Je kondice amerického trhu práce jen iluzí?

Dalším problémem je Čína. Tamní tisk peněz podněcuje možné ohnisko krize. Čínská monetární politika vytlačila akcie, dluhopisy, reality i komodity na extrémně vysoké úrovně. Velcí investoři tak postupně utíkají ze země, což tlačí hodnotu jüanu níže. Dalším problémem je veřejné a soukromé zadlužení Číňanů, které činí 250 procent HDP. Pokud by měla tato bublina splasknout, způsobilo by to obrovské problémy zejména pro exportéry na čínský trh.

Třetí ohnisko krize se nachází na starém kontinentě. Evropské banky trpí jednak ne zrovna nejintenzivnějším ekonomickým růstem eurozóny, stejně tak i nízkými úrokovými sazbami. Suma sumárum, vinou toho se jim nedaří adekvátně odepisovat jejich špatné půjčky. V Itálii je 17 procent ze všech poskytnutých půjček zpožděných a tedy s nejasnou budoucností. Morici hrozbu evropských bank zhodnotil jako nejrozsáhlejší problém, který by mohl zasáhnout celý svět.

Čeho se banky bojí jak čert kříže?

Dalším ze spouštěčů mohou být studentské půjčky, stejně tak i Trumpovy sliby a politické změny. Co se týče amerických studentů, ti kumulovaně dluží 1,4 bilionu dolarů, což není zrovna zanedbatelná částka. Ještě důležitějším faktorem je však situace okolo Trumpovy rally. Pokud se sliby amerického prezidenta ohledně daní a podpory amerických firem nesplní, je pravděpodobné, že akcie budou reagovat velkým poklesem. Problémem zůstává prosazení návrhů amerického prezidenta. Podle Moriciho budou demokraté v Kongresu dělat vše proto, aby zhatili snahu republikánského prezidenta, a to i za cenu ekonomického kolapsu.

Newsletter