Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Fénixové povstali z popela: Neuvěřitelný vzestup Španělska a Portugalska

Zatímco Evropa zažívá poněkud neslavný comeback dvou problémových zemí, další dvě, které ještě nedávno patřily mezi ně, si mohou oddechnout. Alespoň prozatím.

Mezi krizové země se dnes počítá již jen Řecko a Itálie. Španělsko, které následuje úspěšný německý model, se stává významným evropským exportérem a ani Portugalsko, kterému ještě před pěti lety hrozil státní bankrot, se v mnoha ohledech nenechá zahanbit. V obou zemích však stále přetrvávají rizika, která na dosažené úspěchy vrhají stín.

Španělsko – hořká pilulka, která působí

Konečně to mají Španělé černé na bílém – jejich evropští sousedé je již nespojují se slovem „krize“. Podle německého serveru Welt.de to potvrdil aktuální průzkum ekonomického institutu Real Instituto Elcano, který byl proveden v 11 zemích. Místo recese a finančních turbulencí si prý většina dotázaných se Španělskem spojuje v první řadě zase klišé typu „krásné pláže“ či „býčí zápasy“.

Ještě před pěti lety se přitom země musela uchýlit pod záchranný deštník EU. Díky miliardové pomoci pro zasažený bankovní sektor mohlo Španělsko těžké období krize překonat. Mezitím si našlo pevnou půdu pod nohama, úvěr začalo Unii bez problémů splácet a pro své sousedy je vzorem, jak má vypadat ekonomický boom.

Italská bankovní horečka klesla, i tak se zdraví pacienta nelepší

Itálie se topí v dluzích, Evropská komise varuje před nákazou

Španělská ekonomika se v uplynulých dvou letech mohla chlubit 3,2% růstem, který patří k nejlepším v eurozóně. Pro letošní rok čeká Evropská komise 2,8 %.

Ekonomický boom je úspěch, kterým se španělský premiér Mariano Rajoy chlubí při každé vhodné příležitosti. Jeho ministr hospodářství Luis de Guindos přitom jen okopíroval úspěšný německý model a zaměřil se především na orientaci země na export. Aby toho dosáhl, musela se zvýšit konkurenceschopnost a produktivita španělské ekonomiky. A to se podařilo především díky bolestným reformám na trhu práce. Mzdy byly náhle zmrazeny, jejich zvyšování navázané na inflaci zrušeno, smlouvy na dobu určitou a zkrácené úvazky poskytovaly ekonomice levnou pracovní sílu.

Výhodou bylo to, že s touto vládní politikou spolupracovaly i odbory. Jejich klienti chtěli jen jedno – po pěti letech nezaměstnanosti konečně práci, i kdyby měsíční plat delší dobu nedosahoval ani 1000 eur. A to se právě již u každé druhé nové pracovní smlouvy děje. Pro Španěly to byla hořká pilulka, která nicméně funguje.

Řecko (opět) zachráněno. Do čeho investovat po dohodě s věřiteli?

Španělsko je nyní po Německu druhým největším producentem automobilů v eurozóně. Od krize vzrostla hodnota vývozu osobních vozů o téměř 50 % na 34 miliard eur. Španělsko má 17 automobilek a 85 % jejich produkce jde na vývoz.

Za dobrá čísla z ekonomiky Španělé vděčí také kvetoucímu turistickému ruchu, a to zejména díky odlivu turistů z krizových zemí, jako je Tunisko či Turecko. Ačkoli by to někdo mohl považovat jen za dočasnou „z nouze ctnost“, čísla jsou působivá – v roce 2016 země přilákala rekordních 75 milionů návštěvníků ze zahraničí a letos to má být až 78 milionů. V současnosti s turistickým ruchem souvisí každé osmé pracovní místo, turismus je tak jedním z nejdůležitějších hnacích motorů španělské zaměstnanosti. Míru nezaměstnanosti, která v nejhorším bodě krize činila 26 %, se podařilo snížit na současných 18,7 %.

Analýza: Dovolená pro Čechy ve většině destinací letos zlevní

Portugalsko – překvapivě dobrý vývoj

Ještě horší krizí než Španělsko si prošlo sousední Portugalsko, které před pěti lety před státním bankrotem zachránily jen desítky miliard vypůjčené od EU a MMF. Ale i tato země je zřejmě z nejhoršího venku. Na to, že v ní vládne kohabitace konzervativního prezidenta a socialistického premiéra a vládu podporují komunisté a levý blok, jsou výsledky překvapivě dobré. Hospodářský růst ve výši 2,8 % v prvním čtvrtletí dokládá, že se portugalské ekonomice daří nejlépe za posledních deset let. Turismus na pobřeží Atlantiku roste každoročně desetiprocentním tempem a na Azorských ostrovech díky liberalizaci letecké dopravy ještě rychleji.

Cesta sem však byla náročná a podmínky diktované z Bruselu přísné. Mzdy ve veřejném sektoru byly sníženy v průměru o 25 %, minimální mzda zmrazena na 485 eur ( cca 12 800 Kč). Poté se export začal opět zotavovat.

Deseti procenty přispívá k vývozu portugalské silné a vysoce specializované textilní odvětví na severu země. I přes relativně nízký počet obyvatel, který činí 11 milionů, je Portugalsko jedním z nejdůležitějších vývozců textilu v Evropě. Řada textilek a zpracovatelů kůže přitom pracuje pro ty nejluxusnější módní značky na celém světě. Například jedna z nejstarších firem v zemi, Riopele Têxteis, vyrábí pro značky, jako je Calvin Klein, Giorgio Armani, Versace či Hugo Boss.

Díky příznivému ekonomickému vývoji mohla portugalská levicová vláda dokonce uvolnit svá úsporná opatření. Zaměstnanci ve veřejných službách již dostali přidáno a daň z přidané hodnoty v pohostinství byla snížena. Zatímco v dobách krize odváděly restaurace sazbu jako u luxusního zboží ve výši 23 %, platí nyní již jen 6 %.

Rizika zůstávají

I přes pozitivní ekonomický vývoj v obou zemích na Pyrenejském poloostrově zde stále přetrvávají určitá rizika. Ve Španělsku bliká varovné světélko u vysokého zadlužení veřejných rozpočtů a sociálního zabezpečení lidí v důchodovém věku. Hlavním problémem je však nestabilní politická situace. Při schvalování rozpočtu a zavádění reforem je konzervativní menšinová vláda Mariana Rajoye stále odkázána na podporu menších stran, a proto je nucena dělat výrazné kompromisy.

Světová ekonomika v nebezpečí. Dluhová lavina je neúprosná

V Portugalsku zase plyne riziko z nepříznivého demografického vývoje, který ohrožuje systém poskytování sociálních dávek. Rovněž zadlužení, které dosahuje 130 % HDP, je na pováženou. Proč by se tím však měli řadoví Portugalci trápit, když od levicové vlády dostali pěkný dárek – čtyři nové státní svátky?

Zadlužení členských zemí EU loni kleslo, v ČR je čtvrté nejnižší

Zpracováno podle analýzy ekonomické sekce serveru Welt.de.

Newsletter