Šance na zvýšení sazeb Fedu rostou. Co by to znamenalo?

Pravděpodobnost, že americká centrální banka na svém příštím měnovém zasedání 14.-15.března zvýší úrokové sazby, se v posledních dnech zvyšuje. Trh nyní pracuje s 52% možností, že ke zvýšení sazeb v březnu dojde. Ještě minulý týden přitom dával zvýšení sazeb jen 40% šanci. Jak se bude další očekávání ohledně nastavení sazeb Fedu vyvíjet dál, záleží v rostoucí míře na jediném ukazateli: únorovém vývoji mezd.

Naposledy Fed zvýšil základní úrokovou sazbu na současných 0,5 % – 0,75 % v prosinci, tedy poprvé po roce. Naznačil přitom, že letos bude muset zvýšit sazby asi třikrát. Podle slov šéfky Fedu Yanett Yellenové by další odkládání růstu sazeb mohlo být „nerozumné“, protože později by centrální banka musela zvyšovat rychleji, což by mohlo zvrátit ekonomický růst. Zvyšování sazeb je podle ní nutné kvůli dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace.

Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let v prosinci 2015. Následující graf vykresluje dlouhodobý pohled na vývoj hlavní úrokové sazby Fedu:

Spekulace trhu ohledně zvýšení sazeb na březnovém zasedání podpořil šéf dallaského Fedu Robert Kaplan. V souvislosti s dřívějšími signály představitelů Fedu, že centrální banka by raději zvýšila sazby „dříve než později,“ uvedl, že by to implikovalo zvýšení sazeb v „blízké budoucnosti“, a to vzhledem k silnějšímu ekonomickému růstu v letošním roce a očekávanému růstu inflace.

ČNB to „odflákla“. Za útok spekulantů si může sama

Pravděpodobnost zvýšení sazeb podpořily i signály z Bílého domu, že první rozpočet prezidenta Donalda Trumpa bude zahrnovat podstatné a „historické“ zvýšení výdajů na obranu ve výši 54 miliard dolarů. Svou roli zde hraje rovněž situace ve světě. Po řadě rekordně záporných úrokových sazeb v Německu získaly dvouleté německé vládní dluhopisy, alespoň prozatím, pevnou půdu pod nohama. To značně zvýšilo tlak na pokles výnosů amerických papírů.

Vyšší pravděpodobnost, že Fed zvýší sazby, nicméně neznamená, že k tomu opravdu dojde. Soudě podle výroků zdrojů z okolí šéfky Fedu Janet Yellenové a některých jejích kolegů, by Fed potřeboval silnější data ohledně růstu mezd, aby si byl jist, že může přikročit ke zvýšení sazeb. Proto budou mít únorová data z trhu práce, která mají být zveřejněna 10.března, důležitý, ne-li určující vliv na rozhodování měnového výboru ve dnech 14.-15.března.

Fed velí: Připravte se! Vyšší sazby možná již brzy

Dobrá data z trhu práce by neznamenala jen výrazný nárůst pravděpodobnosti březnového zvýšení sazeb. Umožnila by také Fedu pomalu se začít vzdalovat svému taktickému přístupu směrem k přístupu, který ve větší míře zahrnuje i strategické úvahy.

Od vypuknutí světové finanční krize v roce 2008 praktikoval Fed přístup, který ve značné míře závisel na aktuálních datech. Skutečnost, že krize byla pro představitele Fedu překvapením, spolu s více než neobvyklým průběhem zotavování, doprovázeným opakujícími se chybami v odhadech vývoje ekonomiky i inflace, podkopaly schopnost Fedu porozumět chování ekonomiky a efektivitu jeho analytických modelů. Fed se tak stal rukojmím nejen ekonomických dat, ale i trhů. Místo aby trhy vedl, nechal se spíše vláčet jejich krátkodobými výkyvy.

Pokud by tedy nadcházející data z amerického trhu práce dala Fedu zelenou, mohl by se vrátit k proaktivnějšímu strategickému přístupu. Tato nová orientace by mohla do americké ekonomiky vnést trochu jistoty a stability, a to zejména v případě, kdy hrozí paralýza jedné straně (kvůli možným patovým situacím v kongresu) a potenciálně výrazným změnám, jaké zřejmě načrtne Trump ve svém dnešním projevu v Kongresu, na straně druhé.

(Zdroje: Bloomberg, ČTK)

Newsletter