Banky se připravují na ekonomickou nukleární zimu

Pro finanční trhy byla první polovina letošního roku něco jako jízda na horské dráze. Kombinace nejistot ve spojitosti s britským referendem, v němž se Britové rozhodli opustit Evropskou unii, a slabší než očekávané hospodářské výsledky firem v celém regionu znamenají hrozbu pro druhou polovinu roku. Právě kvůli tomu nejistotě ohledně realizace brexitu jsou evropské banky jako na trní. Zdroj televizi CNBC řekl, že banky se připravují na „ekonomickou nukleární zimu“.

Především evropské banky zažily šest těžkých měsíců. Šok a volatilita spojená s brexitem poslala jejich akcie dolů. Akcie velkých bank, jako například Deutsche Bank a Credit Suisse, po oznámení britského referenda, které se konalo 23. června, výrazně oslabily. V samotné Británii si nejhůře vedly akcie banky RBS, které 24. června propadly o více než 30 procent.

Zdroj z významné investiční banky televize CNBC po podmínkou anonymity a citlivosti tématu řekl, že finanční firmy připravily strategii, která bere v úvahu nejhorší možný scénář, který může koncem letošního roku nastat.

„Mohlo by to být spuštění článku 50 (lisabonské smlouvy), referendu v další evropské zemi vedoucí ke konci společné evropské měny nebo pád britské libry pod 1,20 GBPUSD nebo ještě níže. Banky jsou nyní připraveny na všechno,“ dodal zdroj. Trhy podle něj nenávidí nejistotu a události letošního roku bohužel vytvořily mnohá tajemství ohledně toho, co se bude dít dál.

Mezitím přišlo varování do budoucna v podobě hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí. Od velkých investičních bank po těžaře jako BHP Billiton a Glencore nebo automobilový sektor, firmy zmiňovaly nejistotu a volatilitu na trzích jako důvod svých slabých čtvrtletních výsledků. Zároveň varovaly, že náročná bude i druhá polovina roku. Řada bank v reakci na to snížila své pozice vůči akciím kvůli jejich volatilitě v prvních šesti měsících roku.

„Druhá polovina roku bude pro britské firmy velmi náročná,“ dodal analytik firmy OANDA Craig Erlam. Potýkají se nejen s možnou recesí v Británii a dalším možným zpomalením, ale také faktorem nejistoty kolem brexitu, kvůli němuž je složité plánování budoucnosti. Erlam dodal, že řada firem nebude po nějaký čas vědět, jak budou v Británii fungovat.

Newsletter