Budou Britové platit miliardy eur za přístup na evropský trh?

Britská premiérka Theresa Mayová údajně zvažuje odvádět miliardy liber do rozpočtu EU poté, co Velká Británie opustí unii, aby si tak i londýnské City zachovalo přístup k jednotnému trhu. Rétorika Mayové v poslední době naznačuje, že by v případě takzvaného „tvrdého Brexitu“ opustilo Spojené království jednotný trh do roku 2019. Výhled takového scénáře vyvolal obavy mezi investory což v pondělí srazilo libru na rekordní minimum: pod 1,10 k euru a pod hranici 30 korun.

Libra se tak vystavila obnovenému tlaku poté, co se minulý týden propadla na nové minimum v historii vůči koši ostatních měn, kdy se obchodovala za 29,84 koruny. Nicméně podle deníku Financial Times se objevila nová informace, která naznačuje, že britská vláda nevyloučila budoucí platby do EU, aby si zajistila přednostní přístup k volnému obchodu s kontinentem.

Paříž se snaží přilákat z Londýna firmy obávající se brexitu

Někteří ministři připustili, že takový scénář není vyloučený. „Měli bychom být opatrní k tomu, jak jsme to původně vysvětlili,“ řekl deníku nejmenovaný seniorní člen konzervativní strany. Jako další fakt uvádí, že se ministr vládního kabinetu Jeremy Hunt v pondělí pokusil obrousit hrany vyhrocené debaty mezi konzervativci. Tato informace tak může pobouřit euroskeptické křídlo, které se původně zasazovalo o „tvrdý brexit“, tedy politiku radikálnějšího vyvázání ze společných evropských struktur.

Informace přišla po pátečním jednání Theresy Mayové s výkonným ředitelem Nissanu pro Británii, Carlosem Ghosnem. Mayová Ghosena ujistila, že se obchodní podmínky pro společnost s výrobním závodem v severoanglickém Sunderlandu po Brexitu nezmění. V konečném důsledku může tento tah ovlivnit pozici britské vlády, která by tak mohla ochránit některé průmyslové odvětví před dopady vystoupení z EU.

Newsletter