Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Pět pobuřujících faktů o penězích, které Vás naštvou

To, že na penězích nezáleží, mohou upřímně tvrdit jen ti, kteří jich mají tolik, že je mohou přehazovat vidlemi. Na penězích záleží, a proto nás taky umí pěkně rozčílit. Zde je pět pobuřujících faktů o penězích, převážně na amerických datech, které však mohou naštvat nejen Američany.

  1. Horní 0,1 % kontroluje pětinu bohatství světa

Někteří lidé mají patrně mnohem více peněz, než by měli mít. Podle výzkumu ekonomů Emmanuela Saeza a Gabriela Zucmana kontrolovala v roce 2014 desetina procenta nejbohatších lidí 20 procent veškerého bohatství na světa. To je také více než 90 procent lidí z druhého konce.

  1. Peníze unikají do daňových rájů

Že člověk musí jenom zemřít a platit daně, to stále platí, ovšem někdy si může vybrat jaké. Stále více firem své sídlo zakládá v tzv. daňových rájích se záměrem vyhnout se vysokým domácím daňovým sazbám, případně s cílem zajistit si vyšší anonymitu. Tzv. off-shore společností na světě vznikne několik desítek tisíc za rok. Podle serveru CheatSheet.com je díky tomu mimo USA zcela legálně zhruba 21 bilionů dolarů bohatství amerických občanů.

  1. Státy proválčí miliardy

Zatímco miliarda lidí na světě nemá peníze ani na jídlo, stejně jako po celou historii, i v moderní době vlády klidně proválčí miliardy. Ze studie 30 akademiků z Watson Institut citované agenturou Reuters vyplývá, že například Spojené státy americké stála válka v Iráku mezi léty 2003 a 2011 zhruba 3,7 bilionů dolarů.

  1. Zaměstnavatelé okrádají zaměstnance

Často se mluví o tom, že zaměstnanci bez mrknutí oka své zaměstnavatele okrádají o drobné pracovní pomůcky, ovšem naopak se to děje v mnohem větším rozsahu. Podle studie Economic Policy Institut okradou američtí zaměstnavatelé své zaměstnance zhruba o 50 miliard ročně. Zejména tak, že jim odmítají zaplatit přesčasy, anebo jim platí nižní než minimální mzdu.

  1. Většina Američanů nemá žádné úspory

Zatímco nejbohatší Američané mají na svých účtech miliardy dolarů, podle šetření serveru GOBankingRates má 69 procent obyvatel Spojených států nižší úspory než 1 tisíc dolarů. Téměř polovina z nich pak uvedla že jejich úspory jsou prakticky nulové.

 

Newsletter