Kde robo-poradci mají své využití v dnešním světě?

Přenechávání robotům finanční rozhodnutí, ve kterých jsou v sázce velké peníze, se může zdát jako science fiction. Lidé se však obracejí se svými investicemi na robo-poradce již téměř celou dekádu. Dnes tak tito rádci řídí aktiva v hodnotě desítek miliard dolarů, což je číslo, které se bude nadále navyšovat.

Robo-poradci automatizují management aktiv. Namísto spolupráce s finančním plánovačem z masa a kostí zákazníci pouze vyplní dotazník týkající se toho, jak moc jsou ochotni riskovat, dále vyplní rozvrh investic a finanční cíle. Patentovaný algoritmus (robo-poradce) zanalyzuje výsledky a přiřadí zákazníkovi investice na základě jeho finančních potřeb, historických dat investiční výkonnosti a předurčeného menu nízkonákladových investic, jako jsou například indexové fondy a ETF. Robo-poradci také monitorují investiční portfolia, jakmile se změní situace na trhu, přerozdělí finanční prostředky tak, aby bylo jisté, že se zákazník neodchýlí od předepsané analýzy.

Robo-poradci umožňují snížení nákladů na pracovní síly a nemovitosti, což jsou dva největší náklady tradičních investičních společností. To dovoluje společnostem s robo-poradci účtovat zákazníkům z jejich investic roční poplatek 0,15 – 0,5 %. Proti společnostem s poradci z masa, kostí a krve, které si obvykle účtují 1 – 3 %, je to výrazně nižší sazba.

Konec úřednické éry. Lidi nahradí roboti

První robo-poradce dorazil na trh v dozvucích finanční krize z roku 2008. Počáteční přízeň byla nízká, jelikož zákazníci byli skeptičtí v důvěřování strojům, když jde o jejich peníze. Ale když se technologie rozšířily do každého kouta našich životů, někteří lidé přijali myšlenku toho, že vloží své finanční důchodové plány do rukou robota.

Dnes robo-poradci hospodaří s aktivy v hodnotě vyšší než 50 miliard dolarů. Zprávy z tohoto průmyslového odvětví uvádí, že hodnota aktiv by mohla v příštích deseti letech stoupnout až na 7 bilionů dolarů. Narůstající trh se stává také více soutěživým. Relativně malé startupové firmy jako Wealthsimple a Betterment nyní vysílají své robo-poradce do boje proti zavedeným titánům v tomto oboru, jako jsou Vanguard Group, Schwab nebo The Bank of Montreal.

Firmy s robo-poradci také rozšiřují své cíle na trhu. Nízké poplatky, minimální investiční podmínky a spolehlivost technologií udělaly z robo-poradců přesně to, co si žádá dnešní digitální generace. Ale i to se dnes mění. Betterment hlásí, že třetina investovaných aktiv této společnosti patří zákazníkům nad 50 let. V květnu roku 2016 byl spuštěn Ellevest, který nabízí zautomatizovaný management aktiv šitý na míru ženám žijících delší dobu než muži.

Elon Musk: Lidé se musí spojit se stroji

Automatizace finančního poradenství je přístupná a zdolatelná jak nikdy dříve. Ale navzdory jejímu růstu je užívání robo-poradců v investičním managementu otázkou důležitých omezení. Robo-poradci stále nemůžou nahradit člověka ve všech situacích. Například pokud potřebujete pomoc s vyjednáváním ohledně financí u rozvodu nebo s našetřením dostatečného množství peněz, abyste mohli poslat dítě na vysokou školu, pak budete pravděpodobně muset zaplatit za skutečného finančního poradce.

Největší nezodpovězenou otázkou ohledně robo-poradců na trhu je, co se stane, když se zhroutí globální trh. Nezbývá než si počkat, abychom to zjistili. Jestli narůstající spokojenost zákazníků s automatizovanými finančními postupy bude přetrvávat i v kontextu krize podobné té z roku 2008, je otázkou s velkým „O“. Když nebudou mít možnost zatelefonovat další lidské bytosti, která by je ujistila, nebudou pak zákazníci více panikařit a požadovat okamžité vyplacení svého portfolia při významných poklesech trhu? Není jiná možnost, jak to zjistit, než počkat, až k takové situaci dojde.

Je ale velmi nepravděpodobné, že by robo-poradci zmizeli úplně. Zvláště proto, že se jejich vliv začíná rozšiřovat i do dalších odvětví včetně pojišťování.

Terminátor útočí na Wall Street. Analytici v ohrožení

Newsletter