Americký trh práce? V září žádná sláva, mohlo být i hůř

AKTUALIZOVÁNO – Americký trh práce nepřinesl koncem týdne zrovna dobrá čísla. Ekonomika vytvořila v září mimo zemědělství 156 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 172 tisíc míst, oznámilo dnes americké ministerstvo práce, které zároveň revidovalo srpnová čísla na 167 tisíc z 151 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v září stoupla na pět procent, když analytici čekali stagnaci na 4,9 procenta. Průměrná hodinová mzda se v září meziročně zvýšila o 2,6 procenta v souladu s odhady. Vrátila se tak na červencové tempo, tedy na nejrychlejší úroveň od hospodářské recese v roce 2008.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, v září stoupla úroveň 62,8 procenta.

Přírůstky nových pracovních míst letos v průměru klesly na 178 tisíc měsíčně. V roce 2015 byl průměr 229 tisíc.

Zpráva z trhu práce přichází v nejisté době pro americkou centrální banku (Fed), která se snaží vrátit úrokové sazby zpět do normálu. Fed naposledy zvýšil sazby loni v prosinci, což bylo poprvé za posledních více než devět let. Od té doby ale bankéři další zvýšení odkládali kvůli různým globálním i domácím hrozbám. Obchodníci nyní očekávají, že další zvýšení sazeb přijde letos v prosinci.

Dnešní údaje ministerstva práce sice zůstaly za očekáváním trhu, šance na zvýšení úrokových sazeb ale vzrostly. Podle CME Group se pravděpodobnost růstu sazeb zvýšila na 70,2 procenta z 63,9 procenta.

Naopak pravděpodobnost pro zvýšení sazeb na listopadovém jednání Fedu, které se koná 1. a 2. listopadu, klesla z 14,5 procenta ve čtvrtek na dnešních 10,3 procenta. Fed bude také čekat na výsledek prezidentských voleb. Američané budou volit nástupce prezidenta Baracka Obamy 8. listopadu.

Americká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí rychleji, než se předpokládalo, ukázala finální zpráva. Hrubý domácí produkt se v celoročním přepočtu zvýšil o 1,4 procenta, zatímco předchozí odhad činil 1,1 procenta.

Změna počtu pracovních míst mimo sektor zemědělství (Change in Nonfarm Payrolls) je nejsledovanějším údajem amerického trhu práce a americké ekonomiky vůbec. Indikátor měří změnu počtu zaměstnanců na výplatních páskách u jejich zaměstnavatelů v sektorech mimo sektor zemědělství.

Newsletter