CERGE-EI: Lidé s nejvyššími příjmy jsou v ČR zdanění méně než jinde

Lidé s nejvyššími příjmy jsou v Česku zdanění méně než v jiných vyspělých zemích, i než by proporcionálně odpovídalo jejich příjmu. Vyplývá to ze studie Zdanění vysokopříjmových osob v ČR, kterou dnes představil Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Na horní procento nejlépe placených osob připadá v ČR jen 6,5 procenta všech zaplacených daní (daň z příjmů a pojistné), tedy méně, než kolik by proporcionálně odpovídalo jejich příjmům. Připadá na ně 6,8 procenta všech příjmů, zatímco v porovnávaných zemích je to mezi 5,4 až 19,7 procenta. Do horního jednoho procenta nejlépe placených osob v ČR patří zaměstnanci a živnostníci, jejichž hrubé příjmy převyšují 1,230 milionu Kč ročně.

V mezinárodním srovnání ČR vykazuje vysokou rovnost hrubých příjmů. Na deset procent nejlépe placených osob s hrubými příjmy převyšujícími 494.000 Kč ročně připadá 25,7 procenta všech příjmů, zatímco ve vyspělých zemích je to mezi 28,2 až 46,3 procenta.

Po řadě nesystémových změn v minulosti je podle spoluautora studie Libora Duška žádoucí provést konsolidační změnu ve zdanění nejvyšších příjmů. „Je třeba se zamyslet, zda současný daňový systém odpovídá realitě. Je to úkol příštího volebního období,“ reagovala náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

IDEA proto navrhla reformu, která by podle ní zdanění nejvyšších příjmů výrazně zjednodušila a zprůhlednila. Sjednotila by základy zdravotního a sociálního pojistného pro zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné, zavedla jednotný strop na zdravotní a sociální pojištění na úrovni čtyřnásobku průměrné hrubé mzdy a hrubé příjmy převyšující tento strop by zdaňovala horní sazbou daně z příjmů 40 procent. „Ve svém výsledku navrhovaná reforma přibližuje daňový systém ‚rovné dani‘ mnohem více než veškerá legislativa, která v ČR platila od roku 1989,“ dodal spoluautor studie Jiří Šatava.

Newsletter