Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Porazil Bank of England. Jak obchoduje opce?

George Soros je některými považován za nejúspěšnějšího investora na světě. Patří k nejbohatším lidem světa a ke svému obchodování hojně používá opce. Když Soros sází na propady trhů, využívá k tomu opce.

Autorem článku je Pavel Bambásek, opční stratég a blogger webu www.bluetrader.cz

George Soros se svými dvaceti pěti miliardami dolarů patří k třiceti nejbohatším lidem světa a mezi obchodníky je jeden z nejúspěšnějších, ne-li vůbec nejlepší. Své jmění vydělal obchodováním na kapitálových trzích. Každý Sorosův obchod je následován mnoha tradery. Velcí hráči totiž musí každé čtvrtletí oznamovat své aktuální portfolio a registr je veřejný. Změny portfolia velkých hráčů se díky tomu sice dozvíte, nicméně se zpožděním.

Z reportů vyplývá, že opce patří mezi Sorosův oblíbený finanční nástroj.

Proč Soros opce využívá?

George Soros je krátkodobý spekulant. Provádí obrovské sázky s velikou finanční pákou na budoucí směr trhu. Jeho hedge fond je známý svou globální makro strategií s filosofií zaměřenou na provádění velkých směrových obchodů na vývoj měn, cen komodit, akcií, dluhopisů, derivátů a dalších aktiv na základě makroekonomické analýzy.

Soros využívá jak call, tak put opce. Call opce dávají kupci právo koupit podkladové aktivum za cenu stanovenou při nákupu opcí. Jejich nákupem se spekuluje na růst trhu nebo se proti růstu pojišťuje. Když totiž koupíte call opce a podklad následně stoupá, vy můžete opce uplatit a ačkoliv je cena podkladu již o hodně vyšší, nakoupíte levněji. Put opce představují právo na prodej. Pokud cena podkladu klesne, můžete uplatnit opce a prodat za cenu vyšší, než na jakou mezitím trh klesl. 

Příklady Sorosových obchodů s opcemi

V druhém čtvrtletí loňského roku Soros koupil 40 tisíc put opcí na akciovém indexu S&P 500 (prostřednictvím ETF SPY). Buď chtěl spekulovat na pokles trhů, nebo se proti poklesu pojišťoval. Jednalo se o jeho největší pozici v daném čtvrtletí a tak se dá předpokládat, že propad trhů považoval za velmi pravděpodobný. Jeho předpoklad se nesplnil, trh místo toho stoupal. Soros následně mohl opce zpět prodat se ztrátou, nebo je nechat propadnout a ztratit celou investovanou částku. Stejně jako u pojištění, když se nestane pojistná událost, pojistné Vám nikdo zpět nevrátí.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 Soros opět sázel na propady trhů, tentokrát nejen indexu S&P 500, ale také formou 25 tisíc put opcí na indexu Russel 2000, který obsahuje malé americké firmy.

Nicméně Sorosovy sázky na propady trhů nejsou osamocené obchody, jeho portfolio je složitější. Například ve čtvrtém čtvrtletí 2016 měl zároveň koupené call opce v hodnotě podkladu 73 milionů dolarů na ETF finančního sektoru. K tomu ještě vlastnil individuální akcie bank.

K perličkám patří Sorosův zvyk vnímat při obchodování i své tělo. Bolest hlavy nebo zad může být dostatečným důvodem pro opuštění investice. Čechy oblíbený ibuprofen by Sorose mohl stát hodně peněz, když by varovnou bolest hlavy necítil.

Další zajímavostí je kritika George Sorose prezidentem Václavem Klausem, který jej považuje za nepřítele demokracie, kritizuje jeho aktivity v evropských postkomunistických zemích a jako premiér odmítl umístění Sorosovy univerzity v Praze.

Opce jsou v rukou zkušeného obchodníka mocnou zbraní pro pákové obchody nebo oázou bezpečí v případě použití jako pojištění.

Krátké zopakování opcí: Opce jsou derivát neboli odvozenina. Cena opcí se odvozuje od ceny podkladu (akcie nebo akciového indexu). Běžná opce s názvem call dává kupujícímu právo koupit akcie. Na akciovém trhu ovšem existují také put opce a ty představují právo prodat akcie. Vystavitel put opce má naopak povinnost akcie koupit. Put opce se někdy používají jako pojištění proti propadům. Kupující put opce si pojistí, že může prodat akcii za přijatelnou cenu, i kdyby se propadla k nule. Vypisovatel (prodejce) opce plní roli pojišťovny.

Newsletter