Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Zaměřeno na jüan. Bude čínská měna padat i příští rok?

Čínská měna jüan je obdobně jako koruna pod taktovkou domácí centrální banky, která se od roku 2014 zaměřuje na její oslabování. Vinou toho jsme se dostali na dráhu intenzivního propadu, který, jak se zdá, bude pokračovat i nadále. Některé banky proto tzv. renmibi považují za Top Trade příštího roku.

Americká investiční banka Goldman Sachs je přesvědčena, že i rok 2017 se ponese ve znamení dalšího oslabování. A právě to by mohlo představovat problém pro posilující dolar, stejně i pro globální akciové trhy. Předpověď Goldmanů pracuje s posunem z aktuálních 6,94 USDCNY až na téměř 7,3.

„Předpovídáme, že se čínská měna postupně ustálí na 7,00 USDCNY, dále pak na 7,15 a 7,30 – to vše v období 3,6 a 12 měsíců, “ přepisuje slova banky server Business Insider. „Z toho důvodu je pro nás long pozice na USDCNY sázkou příštího roku.“

Pravdou je, že Čína již byla několikrát obviněna z toho, že její úmyslné oslabování domácí měny má podpořit tamní exportéry, a tedy i celkový růst HDP. Někteří politici, především ti američtí, doslova hovoří o úmyslném podhodnocování, které má přinést čínským exportérům konkurenční výhodu.

Obdobně jsou na tom i sousední státy Číny, které jednu dobu dokonce hovořily o nové měnové válce, která má uměle kompenzovat nuzný ekonomický růst druhé největší ekonomiky světa.

Newsletter