Megaprůšvih? Pět největších korporátních skandálů roku 2016

Myšlenky amerického institucionalismu počátku 20. století jsou blízké každému, kdo si někdy posteskl nad dnešní kapitalistickou dobou. Slovo korporace patrně dokáže vzbudit odpor ve více lidech, než je jich schopno vysvětlit, co to vlastně znamená. Co nejhoršího provedly v roce 2016? O tom informoval server Fortune.

1. Falešné účty Wells Fargo

Wells Fargo byl zlatým dítětem období po světové finanční krizi. Výhodou banky bylo zaměření na vlastní financování prostřednictvím vkladů široké základny drobných střadatelů. Avšak výhodná strategie se rázem změnila v nevýhodnou, když vedoucí pracovníci začali až příliš tlačit na růst zisků. Na nepřiměřený tlak ohledně prodejních kvót reagovalo mnoho zaměstnanců otevíráním falešných zákaznických účtů. Ve většině případů byly účty uzavřeny ještě než si jich někdo všiml, ale v mnoha případech byli zákazníci zasaženi neoprávněnými poplatky. Banka jim byla nakonec nucena vrátit 2,6 milionu dolarů a zaplatit 168 milionů vládě na pokutách.

Opustí Bůh Wells Fargo?

2. Roger Ailes a sexuální obtěžování

Když někdejší redaktorka Fox News Gretchen Carlsonová zveřejnila žalobu proti Rogeru Ailesovi ohledně sexuálního obtěžování, málokdo by si pomyslel, že kariéra generálního ředitele jedné z nejúspěšnějších kabelových televizí je u konce. Po obvinění Carlsonové se totiž s podobnou stížností ozvalo několik dalších žen, které prý Ailes obtěžoval v průběhu minulých let. Vedení se nakonec nechalo přesvědčit a Ailes musel odejít, avšak s odstupným ve výši 40 milionů dolarů.

3. Mylan a šroubování cen

Americký spotřebitel je na zvyšování cen léků zvyklý, avšak jen málokterá firma v tomto ohledu vyvolala takový hněv jako Mylan se svým EpiPenem. Produkt, který reguluje hladinu adrenalinu v krvi a je poslední záchranou pro ty, kteří utrpí anafylaktický šok v důsledku alergické reakce, zdražil od roku 2007 hned o 400 %. Potom, co se mnoho rodin s dětmi trpícími alergiemi marně snažilo dovolat slevy na život zachraňující lék, začaly americké úřady vyšetřovat cenovou politiku firmy kvůli podezření z porušení antimonopolních pravidel. Od té doby začaly akcie Mylanu, který má na trhu těchto specifických léků skutečně prakticky monopolní postavení, strmě klesat.

4. Poškozená baterie Samsungu

Chytré telefony zvládnou v dnešní době prakticky cokoliv, avšak explodování baterie není zrovna na vrcholu top funkcí. Brzy na to, když se v létě objevily první zprávy, že baterie v novém Samsung Galaxy Note 7 může vybouchnout, řada leteckých společností zakázala cestujícím, aby smartphone převáželi na palubě letadel. Komise pro bezpečnost spotřebního zboží pak naléhala na majitele, aby svůj telefon přestali používat úplně. Spory se spotřebiteli a PR noční můra jihokorejského elektronického giganta na sebe nenechaly dlouho čekat.

Blíží se konec Samsungu? Rozdělí se?

5. Panama Papers

Bezpochyby největším korporátním skandálem uplynulého roku, bylo zveřejnění velkého množství dříve neveřejných informací o korporátních klientech. Jednalo se o 11, 5 milionů dokumentů obsahujících 1,5 terabajtů dat, jež byly ukradeny z panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca neznámými hackery a unikly do mezinárodního konsorcia novinářů. Panamské dokumenty odhalily celou řadu způsobů, kterými globální elity ukrývaly své bohatství a vyhýbaly se placení daní.

Co dnes víme o Panama Papers? 214 tisíc subjektů, 200 zemí

Newsletter