Koruna sílí pod 26,30 za euro. Buďte připraveni na zbytek týdne

AKTUALIZOVÁNO – Začátek nového týdne je poměrně živý. Koruna hned v úvodu po lepších než očekávaných datech posunula svou nejsilnější hodnotu od konce kurzového závazku ČNB na 26,29 za euro. Bude se tato hranice v dohledné době ještě přepisovat? Určí až další domácí data, kterých tento týden rozhodně nebude málo.

„Koruna se dnes dostala na nejsilnější hodnotu od ukončení intervencí. Za tu dobu, od 6. dubna až dodnes, zpevnila o bezmála 2,7 %,“ okomentoval vývoj trader skupiny Roklen Radek Pavlíček. „Prolomení psychologické úrovně 26,30 EURCZK může být pro některé spekulanty – i v kombinaci s výše zmiňovaným pointervenčním zhodnocením – signálem pro vybírání zisků. Během dneška bychom se tak mohli dostat zpět nad 26,30 za euro,“ dodal.

Aktuálně – k 11:24 – koruna maže část předchozích zisků až nad 26,33 za euro.

Zaostřeno na korunu. Proč sledovat hranici 26,30 za euro?

Rozbuškou pondělního posílení byl výsledek růstu domácích nominálních mezd za první čtvrtletí. Podle dat Českého statistického úřadu vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství o 5,3 procenta, reálně pak o 2,8 procenta (čekalo se 2,6 %). Medián mezd činil 23 704 Kč.

Peněženky se plní víc, než se čekalo. Své už si ukrajuje inflace

Tento týden se ještě dočkáme dalších dat, a to z maloobchodu, zahraničního obchodu, průmyslu a inflace. Jaké jsou predikce?

„Očekáváme, že maloobchod rostl meziročně o 1,2 procenta, což je výrazně za březnovou hodnotou +7,8 procenta. Zdánlivé zpomalení je vinou především menšího počtu pracovních dní, a to meziročně o 3 pracovní dny,“ odhaduje ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Podobně negativně se počet pracovních dní podepsal na průmyslové výrobě. Z březnového růstu o 10 procent by průmysl měl, podle naší předpovědi, v dubnu meziročně klesnout, a to až o 2,7 procenta,“ dodal.

Ve statistice zahraničního obchodu se nevěnujeme růstu, tedy nedochází k přímému efektu menšího počtu pracovních dní, vysvětluje Šoltés. „Očekáváme dubnový přebytek 20 miliard korun, který přibližně odpovídá údaji za březen.“

Z hlediska vývoje koruny bude klíčový páteční výsledek tempa růstu spotřebitelských cen. „Očekáváme návrat inflace nad dvě procenta. V meziročním srovnání růst cenové hladiny dosáhne 2,2 procenta,“ předpovídá Šoltés. „V meziměsíčním srovnání neočekáváme změnu v cenové hladině, ukazatel CPI m/m by tedy měl zůstat na nule. Vysoké tempo růstu zůstává v průmyslových cenách. V květnu vzrostl index průmyslových cen meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně o 3,2 procenta, stejně jako v dubnu.“

Ještě před pátkem bude potřeba sledovat Evropskou centrální banku, konkrétně výstup z jejího čtvrtečního zasedání. Byť jsou data ohledně vývoje evropské ekonomiky slušná, poslední výsledek evropské inflace ukázal poměrně citelné zpomalení. Na základě toho nečekáme, že by banka přikročila k jakémukoliv utažení své měnové politiky. Možná změna by mohla nastat v rétorice guvernéra Draghiho, především co se týče hodnocení rizik, o čemž se mimochodem spekuluje už nějakou to dubu.

Koruna posouvá hranice své síly. Co by mohlo zbrzdit její rally?

Newsletter