Křehkost evropského realitního sektoru. Jak je na tom ČR?

Prostředí minimálních úrokových sazeb odstartovalo boom realitního sektoru. Situace už však dospěla do té míry, že se začíná hovořit o prvních bublinách. Kde v Evropě je realitní segment nejzranitelnější? A jak je na tom ČR?

Na křehkost realitních sektorů se zaměřuje Výbor pro systémová rizika Evropské centrální banky. Poslední šetření ukázalo, že nejvíce ohroženou zemí je Švédsko, které v rámci scoringového modelu získalo hodnocení 2,2 bodu. Hned za ním je Lucembursko s 1,8 body a Velká Británie s 1,7. Varování pak obdrželo ještě dalších pět zemí (Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Nizozemí). Česká republika naopak skončila s 0,8 body mezi skupinou šťastnějších, tedy těch, jejichž realitní sektor nevykazuje známky nafukující se bubliny.

Bilance centrálních bank. Od „Lehmanů“ srazily sazby 690krát

Jak se bude situace vyvíjet v roce 2017? Podle britské banky Barclays se dá čekat další zintenzivnění křehkosti evropských realitních sektorů, a to proto, že většina „léčebných“ opatření je zaměřena na úvěrovací činnost komerčních bank a nikoliv na úrokové sazby těch centrálních.

„Současná měnová politika je jako nástroj řešení makroprudenčích hrozeb spojených s nízkými sazbami vyloučena,“ přepisuje server Business Insider slova analytického týmu Barclays. „Proto, především vzhledem k vytrvale akomodativní politice Evropské centrální banky, předpokládáme, že nevyváženost evropského realitního sektoru bude i v roce 2017 pokračovat.“

Riziko možného přehřátí je tedy stále ve hře. I přesto však banka nepředpokládá, že by v dohledné době mělo dojít k výraznějším problémům. Proč? Právě díky trvale nízkým sazbám, které budou situaci udržovat v současném, byť ne zcela stabilním, stavu.

Kam s penězi, až splasknou tři hlavní tržní bubliny?

Newsletter