Bruselu prý řecký parlament dodal důvěru. Vládu smete?

Ministři financí eurozóny dnes v Bruselu skutečně mohou schválit nový záchranný program pro předlužené Řecko. Podle agentury Reuters to řekla mluvčí Evropské komise (EK) Annika Breidthardtová. K získání dlouhodobé pomoci dnes přispěl řecký parlament, který dohodu schválil. Pokud dnes euroskupina, tedy ministři financí eurozóny, dají pomoci zelenou, bude nutný souhlas ještě několika národních parlamentů, například německého.

„Povzbudilo nás jasné hlasování řeckého parlamentu z dnešního rána. Díky tomu a na základě ambiciózních dohod, které byly uzavřeny mezi institucemi a řeckými úřady, je dnes pozitivní výsledek zcela reálný,“ řekla Breidthardtová na tiskové konferenci.

Tsipras získal ano tříleté půjčce. Vyhraje ale podporu vládě?

Pokud Řecko skutečně získá přístup k financím z dlouhodobého záchranného programu, vyhne se tak možnosti dalšího překlenovacího úvěru. Ten navrhovalo především Německo, které před konečným souhlasem požaduje vyjasnění všech bodů dohody.

Řecko dnes podpořil nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který v prohlášení k nizozemskému parlamentu dosavadní postup Atén ocenil. Proti vyplacení první, asi pětadvacetimiliardové tranše z pomoci v celkovém objemu 85,5 miliardy eur by proto souhlasil. Upozornil, že nutná je ale podpora všech ministrů financí eurozóny. Dijsselbloem také navrhl, aby věřitelé mohli finanční pomoc rychle zastavit, pokud by se při prověrkách v září nebo v říjnu ukázalo, že Atény neplní své reformní sliby.

V případě, že euroskupina dnes vysloví s pomocí souhlas, dostanou slovo ještě některé národní parlamenty. Atény peníze potřebují už příští týden ve čtvrtek, kdy musí splatit další půjčku Evropské centrální bance (ECB). Podle přehledu agentury DPA je ratifikaci v parlamentech do té doby možné stihnout.

Německý parlament by mohl dohodu posoudit v úterý, ve stejném termínu by záležitost projednávalo i Rakousko, kde stačí souhlas parlamentního podvýboru. Estonský parlament by mohl hlasovat zkraje týdne. Rozhodovat budou ještě také parlamenty v Lotyšsku, Portugalsku a ve Španělsku. Ve Španělsku není souhlas poslanců nutný, ale premiér Mariano Rajoy o něj požádal, ke stejnému kroku se rozhodla i lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová.

Jednání v řeckém parlamentu, ač nakonec vyznělo jasně, rozhodně nebylo zadarmo. Patrný je stoupající rozkol ve vládní straně SYRIZA. V blízké době se má uskutečnit hlasování o důvěře vládě, ve kterém Tsiprase opozice jen těžko podrží. Po dnešním ano dohodě s věřiteli tak mohou nastat klidně i předčasné volby v zemi. 

 

Řecký parlament po celou noc debatuje, zda chce novou tříletou pomoc. Souhlas blokuje část vládních poslanců…

Posted by Roklen24 on 13. srpen 2015

Newsletter