RB: Konec intervencí? Odsouvání je pro ČNB problém

Mírně rychlejší inflace na začátku letošního roku a především poslední indikace nárůstu cen potravin dohromady s komunikací Českou národní bankou ukazují, že pro centrální bankéře bude čím dál obtížnější ukončení závazku odsouvat, i kdyby měla určité pochybnosti o budoucí udržitelnosti inflačního cíle. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy Raiffeisenbank.

Kurz české koruny zůstává těsně přimknutý k hladině 27,00 EURCZK. Dvanáctiměsíční forwardový kurz EUR/CZK se na začátku roku přiblížil až k úrovni 26,50 EURCZK a od té doby zkorigoval směrem ke 26,70 EURCZK.

Objem intervencí na začátku roku vystřelil o zhruba 500 miliard korun a podíl devizových rezerv na HDP překročil 50 procent. Ačkoliv ČNB uvádí, že ji nárůst devizových rezerv netrápí, na rozhodování ČNB vliv jistě má.

„Naši prognózu vývoje koruny, která počítá s posílením koruny ve druhé polovině roku na 25,90 EURCZK, aktuálně podrobujeme revizi. Důležité bude, zda se potvrdí další zrychlení míry inflace za únor, které by nahrávalo konci kurzového závazku již ve druhém čtvrtletí. Po opuštění kurzového závazku čekáme krátkodobě vysokou volatilitu kurzu koruny vůči euru,“ uvedli analytici Raiffeisenbank.

Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

ČNB na trhu bude při velkých výkyvech podle prognózy Raiffeisenbank velmi pravděpodobně se zpožděním dále působit tak, aby podporovala naplňování inflačního cíle. Pokud se ukáže, že spekulace trhu na posílení koruny byly přemrštěné, uzavírání dlouhých pozic v koruně může vést ke krátkodobému oslabování koruny. Ovšem s ohledem na dobrý fundamentální vývoj české ekonomiky a návrat konvergence vůči eurozóně by výsledkem konce závazku mělo být prosazení posilujícího trendu koruny proti euru.

ČNB i nadále uvádí, že neukončí kurzový závazek dříve, než ve 2. čtvrtletí letošního roku. Současně ČNB nadále uvádí polovinu roku jako pravděpodobný termín ukončení kurzového závazku. Naše prognóza počítala s ukončením kurzového závazku ve druhé polovině roku.

České dluhopisy ve vleku koruny

Výnosy českých vládních dluhopisů v uplynulých měsících prošly proměnlivým vývojem. Hlavním hybatelem byly spekulace na budoucí posílení koruny. Inflace na začátku roku finanční trhy překvapila rychlejším než očekávaným růstem.

U německých vládních dluhopisů ovšem došlo jen k mírnému nárůstu výnosů v případě delších dob do splatnosti. Naopak výnosy německých vládních dluhopisů s krátkou dobou do splatnosti dál mírně klesly. Evropská centrální banka i nadále podporuje ceny německých vládních dluhopisů programem kvantitativního uvolňování, byť jak ECB oznámila, objem těchto nákupů bude od dubna snížen z 80 miliard eur na 60 miliard eur měsíčně.

Výnosy českých vládních dluhopisů s kratší dobou do splatnosti v lednu výrazně klesly. Klesaly i forwardové kurzy, které zatraktivňovaly nákup korunových dluhopisů. Poptávka po českých vládních dluhopisech byla ale tak silná, že výnos těchto instrumentů se splatností dva roky klesl pod úroveň -1,0 %. Tento výkyv měl relativně krátké trvání a výnosy dvouletých vládních dluhopisů zkorigovaly k úrovni -0,5 %, což koresponduje s naší prognózou, která pro první polovinu roku počítá s výnosem těchto instrumentů poblíž -0,6 až -0,7 %.

Sílící spekulace na posílení koruny by krátkodobě mohly opět vést k poklesu výnosů. Nicméně ukončení kurzového závazku ČNB v letošním roce by mělo vést k nárůstu dluhopisových výnosů do kladných hodnot. V případě českých vládních dluhopisů Raiffeisenbank čeká v nejbližších měsících pohyb poblíž aktuálních hodnot (0,6 %) a s koncem intervenčního závazku nárůst směrem k 1,1 %. Ovšem podobně jako panuje velká nejistota ohledně vývoje měnového kurzu po opuštění kurzového závazku, panuje velká nejistota ve vývoji cen vládních dluhopisů.

Autory prognózy jsou Helena Horská, Monika Junicke, Michal Brožka, Daniela Milučká

Newsletter