Dobře načasovaná sázka: Zlato a zisk v řádech stovek procent

S tím, jak akciové trhy lámou rekordy pomalu každý druhý den, jako by se zapomnělo na komodity, jejichž rally není (zatím?) až tak zářná. Pravdou však je, že v jejich případě – s důrazem na zlato – se rýsuje něco, po čem investoři v minulosti realizovali zisky v řádech stovek procent. Stačí se podívat na jeden jednoduchý graf.

Luke Gromen, zakladatel společnosti Forest for the Trees, kterého cituje server The Crux, nedávno upozornil na ukazatel, který poukazuje na extrémní situaci, jež v minulosti přinesla obchodníkům se zlatem zhodnocení 100 % a více. Jde o indikátor „commodities-to-stocks ratio“, který dává do poměru ceny komodit reprezentované indexem S&P GSCI Commodity a akcií, konkrétně cenu indexu S&P 500.

Při pohledu na vývoj tohoto ukazatele pozorujeme během posledních zhruba 47 let dva druhy extrémů. První je na grafu výše vyznačen červenými kroužky a značí vrcholy, kdy byly ceny komodit oproti akciím extrémně vysoké. Naopak modré kruhy ukazují opačnou situaci, tedy vysoké ceny akcií oproti komoditám. V tomto případě byly během posledních necelých padesáti let pozorovány celkem dvě situace, kdy se poměr dostal po hranici 2 bodů, po čemž následoval boom cen komodit, především drahých kovů.

Ví něco, co my ne? Miliardáři začínají kupovat zlato

První mezníkem byl rok 1971, kdy americký prezident Nixon rozhodl o rozvázání zlatého standardu na dolaru. Následný scénář byl poměrně jednoduchý, během dalších několika let prudce vzrostla inflace a akcie spadly, zatímco komodity prudce vzrostly. V letech 1971 až 1975 tak byl u indexu S&P 500 pozorován propad o -1 %, zatímco komoditní GSCI rostl o +74 % a zlato dokonce o +270 %.

Obdobná událost se odehrála těsně před splasknutím tzv. „dot-com“ bubliny. Komodity tehdy opět výrazně překonaly akcie. Index SPGSCI Commodity vzrostl od ledna 1999 do konce roku 2007 o víc než +350 %, zatímco S&P 500 o necelých +20 %. Zlato tehdy zažilo boom o velikosti téměř +190 %.

Aktuálně se poměr cen komodit a akcií nachází na ještě nižších úrovních, než které byly pozorovány v roce 1971. Index GSCI Commodity za letošek odepsal více než 12 %, zatímco S&P 500 vzrostl o necelých 20 %. Zlato si pak připsalo lehce přes 9 %.

In Gold We Trust: Cena zlata může vystřelit na 5000 dolarů

Pokud k těmto číslům vezmeme v potaz fakt, že se indikátor jako například cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii (CAPE, tzv. Shillerovo P/E), který dává do poměru cenu akcií indexu S&P 500 a klouzavý průměr reálných zisků za 10 let, nachází zpět na úrovních naposledy spatřených těsně před „dot-com“ bublinou, možná se rýsuje ten správný čas vsadit na komodity – především na tzv. bezpečné přístavy, jako je právě zlato – a naopak utéct z akcií. Co myslíte?

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter