Lednový přebytek rozpočtu byl nejnižší od roku 2009

AKTUALIZOVÁNO – Stát v lednu hospodařil s přebytkem devět miliard korun. Loni v lednu to bylo 45,9 miliard korun. Meziročně nižší přebytek výrazně ovlivnily prostředky přijaté z EU, které byly v lednu 2017 nižší o 25,8 miliardy korun. Uvedlo to dnes ministerstvo financí.

„Státní rozpočet skončil v letošním lednu v přebytku, stejně jako v každém roce počínaje 2004. Letošní přebytek byl nejnižší od roku 2009, což se ale nezdá být kvůli slabé ekonomice nebo problémům s výběrem daní. Klíčovým důvodem nižšího přebytku byl nižší přítok prostředků z EU fondů, což byl očekávaný vývoj,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek

Značného meziročního růstu podle něj dosáhly kromě toho výdaje na důchody, letos vyplacená částka ale zhruba odpovídá celoročnímu plánu, takže je zvýšení dané spíš nízkou loňskou základnou. Daňové příjmy dosáhly slušné dynamiky naznačující, že koncem loňského roku pokračoval ekonomický růst, tažený především spotřebou. „Lednové výsledky státního rozpočtu nebývají reprezentativní pro celý rok, takže není žádoucí právě zveřejněná data přeceňovat. Lze nicméně konstatovat, že neodhalují žádný zásadní problém veřejných financí,“ podotkl Sobíšek.

Na vysokou srovnávací základnu roku 2016 mělo vliv zejména to, že především v první polovině roku 2016 byly refundovány relativně vysoké objemy prostředků z EU, které souvisely s výdaji předfinancovanými ze státního rozpočtu v předchozích letech.

Proti meziročnímu poklesu celkových příjmů o 19,7 miliardy korun, který ovlivnily nižší prostředky přijaté z EU, naopak působilo inkaso daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení. To meziročně vzrostlo o 6,6 procenta na 5,7 miliard korun.

Inkaso DPH ve výši 29,1 miliardy korun meziročně vyšší o 900 milionů korun. Od 1. ledna klesl změnou rozpočtového určení daní podíl státního rozpočtu na celostátním výnosu DPH ze 70,25 procenta na 69,68 procenta ve prospěch podílu obcí. Inkaso DPH by letos mělo být pozitivně ovlivněno vyšším promítnutím dopadů opatření, která byla zavedena v roce 2016 – jedná se o zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb, do které se od prosince 2016 jako první zapojili podnikatelé v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb.

Naopak negativně se na inkasu projevilo snížení sazby DPH právě na stravovací služby z 21% na 15%. Celoroční odhadovaný pozitivní rozpočtový dopad za první fázi EET je dle ministerstva malý s ohledem na relativní váhu těchto tržeb v celkovém maloobchodním obratu. Výraznější rozpočtový dopad zavedeného opatření lze očekávat až po spuštění druhé fáze EET od března 2017.

Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. Ve schváleném rozpočtu byly zapracovány ve výši 530,5 miliardy Kč, což představuje o 3,4 procenta více než skutečnost dosažená v roce 2016. Z toho plánovaný meziroční růst důchodů činí 3,1 procenta.

Newsletter