Otazníky nad Fedem: Rezignuje Janet Yellenová?

Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem Spojených států. V tuto chvílí tak vzniká zásadní otázka: Co bude s Janet Yellenovou?

Trump a šéfka Federálního rezervního systému mezi sebou nemají zrovna ten nejlepší vztah, přičemž největší vlna nevole má svůj původ právě u blonďatého magnáta. Ten Yellenovou ještě během své kampaně označil za „velmi politickou osobou, která by se do určité míry měla za sebe stydět.“

Nejen na základě tohoto komentáře se tak ihned po Trumpově zvolení rozjela debata, co bude dál. Možnosti jsou celkem tři. Yellenová rezignuje. Donald ji vyzve, aby rezignovala. Případně si oba najdou cestu k tomu, aby mohli relativně klidně koexistovat.

Bankéřka s hroší kůží

„Myslím si, že celá tato situace musí být pro Yellenovou až neúnosná,“ řekl pro server CNBC Jimmy Pethokoukis, analytik z American Enterprise Insitute. „Nejen že nemá důvěru budoucího prezidenta, on si o ní dokonce myslí, že podkopala kredibilitu a nezávislost celého Fedu.“

Americký prezident a šéf centrální banky se pravidelně potkávají, aby prodiskutovali stav domácí ekonomiky. V případě Trumpa a Yellenové však tato setkání budou, alespoň dle slov realitního magnáta, minimálně trapná, a to v tom lepším případě. V tom horším by už mohla být dokonce zcela nefunkční.

Co když Trump vyhraje? Nejasný osud Yellenové a dnešního Fedu

Jak celá situace dopadne? Vše závisí na Trumpově přístupu. Pokud bude jeho kritika pokračovat, pozice Yellenové bude mohla být čím dál tím méně udržitelná, čemuž nahrává i fakt, že Fed nemá v Kongresu zrovna moc spojenců. Podle Davida Wessela, ředitele Hutchinsova centra pro fiskální a měnovou politiku, je potřeba, aby Trump odpověděl na otázku, zda opravdu „respektuje instituce demokratické Ameriky a zda si dokáže vážit nezávislosti Fedu, jako tomu bylo v případě Bushe, Obamy a Clintona.“

I přesto je odpověď na otázku ohledně možné rezignace Yellenové podle Wessela naprosto jasná. „Další kritika ji akorát zocelí,“ řekl pro CNBC. „Finanční trhy se za Yellenovou postaví. Možnost rezignace tak vůbec neexistuje.“

Pravdou je, že šéfka americké centrální banky má doslova hroší kůži. Dokázala to během svých pravidelných vystoupení před americkým Kongresem, kde čelila ostrým otázkám ohledně nezávislosti její instituce a možného politického napojení v rámci prováděné měnové politiky.

Pragmatický, nebo populistický Trump?

V celé otázce rovněž záleží na tom, zda se ke kormidlu postaví „pragmatický“, či „populistický“ Trump. Krishnna Guha, viceprezident společnosti Evercore ISI a bývalý zaměstnanec Fedu, je přesvědčen, že zvítězí první varianta. Trump podle něj nebude mít žádný zájem na rozpoutání boje s jedním z hlavních lidí hlídajících stabilitu nejen americké, ale dokonce i světové ekonomiky.

„Yellenová nerezignuje, a to hlavně díky své silné odpovědnosti za celou instituci centrální banky,“ míní Guha.

Zásadnější než volby je růst sazeb Fedu. Pokud nevyhraje Trump…

Pravdou je, že „kočkování“ mezi budoucím americkým prezidentem a šéfkou Fedu přišlo v celkem nelehké době. Americká centrální banka stojí před otázkou dalšího navyšování úrokových sazeb. Tento krok už před sebou valí téměř rok, přičemž svou roli dost možná sehrály, byť to banka nikdy oficiálně nepotvrdila, právě prezidentské volby.

Mandát Yellenové jako takový končí v únoru 2018. Během té doby budou úroky s nejvyšší pravděpodobně navýšeny, možná dokonce i víckrát než jen jednou. Zda se tak stane pod taktovkou aktuální šéfky Fedu, můžeme pouze spekulovat. Naprostá většina odhadů se však přiklání k verzi, že ano.

Fed: Podmínky pro vyšší sazby se lepší. I přesto chceme více důkazů

Newsletter