Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

OSN: Propusťte Assange, je zadržován svévolně

AKTUALIZOVÁNO –  Podle komise při Radě OSN pro lidská práva je Julian Assange od prosince 2010 svévolně zadržován Švédskem a Británií. Zakladatel WikiLeaks by měl být osvobozen a odškodněn, uvedla komise v dnešním oficiálním vyjádření ke stížnosti, kterou Assange podal. Stockholm dal najevo, že názor komise vyšetřování Assange neovlivní, a Londýn se proti dobrozdání komise ohradil s tím, že proti němu vznese námitku.

Švédsko usiluje o vydání 44letého Australana kvůli podezření ze sexuálního násilí. Assange obvinění odmítá a v roce 2012 se uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby předešel zatčení britskou policií a extradici do Švédska. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci WikiLeaks zveřejnil.

Stížnost kvůli „svévolnému zadržování“ podal Assange na Británii a Švédsko v roce 2014. Poukázal přitom na to, že se nemůže svobodně pohybovat, aniž by mu hrozilo zatčení. Případem se pak začala zbývat ženevská pracovní skupina pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva.

Švédsko a Ekvádor se dohodly na vyslechnutí Juliana Assange

Švédská vláda podle agentury Reuters v první reakci na dnes zveřejněné oficiální stanovisko komise OSN uvedla, že nemá žádný vliv na rozhodnutí švédské justice, která je nezávislá. Assange se podle ní dobrovolně rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě a švédské úřady nemají možnost jeho volbu ovlivnit. Žádným jejich rozhodnutím nebo jednáním prý nebyl zbaven svobody a kdykoli může velvyslanectví opustit.

Mluvčí švédské prokuratury Karin Rosanderová podle agentury AP uvedla, že „prohlášení pracovní skupiny nemá formální vliv na probíhající vyšetřování“. Dodala, že prokurátor, který se případem zabývá, se nyní nemůže k rozhodnutí komise vyjádřit.

Závěr, který dnes zazněl z Ženevy, se nelíbí ani Londýnu, který ho důrazně odmítl. „Nic se tím nemění. Naprosto odmítáme tvrzení, že Julian Assange je obětí svévolného zadržování. Spojené království už dalo OSN najevo, že proti názoru pracovní skupiny podá námitku,“ prohlásil podle médií mluvčí ministerstva zahraničí.

„Názor pracovní skupiny OSN ignoruje fakta a dobře známé ochranné mechanismy britského právního systému. Ve skutečnosti se (Assange) z vlastního rozhodnutí vyhýbá legitimnímu zatčení tím, že se rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě,“ řekl dále mluvčí. „Jsme frustrováni tím, že je umožněno pokračování této nepřijatelné situace,“ dodal.

Komise v osmnáctistránkovém dokumentu, nepřímo kritizujícím švédský soudní systém, poukázala na to, že Assange nebyl ve Švédsku formálně obviněn. V jeho případě bylo pouze zahájeno předběžné vyšetřování.

„Pracovní skupina pro svévolná zadržování považuje různé formy zbavení svobody, jimž je Julian Assange vystavován, za svévolné zadržování,“ uvedl v prohlášení předseda pracovní skupiny Seong-Phil Hong.

Dodal, že podle názoru komise by toto svévolné zadržování „mělo skončit, měla by být respektována jeho (Assengeova)… svoboda pohybu a měl by mít nárok na odškodnění“.

Assange na polední tiskové konferenci, do níž se zapojil prostřednictvím videospojení z ekvádorského velvyslanectví, řekl, že závěr o jeho nezákonném zadržování je významným vítězstvím, které mu dává zcela za pravdu. „Nyní je na Švédsku, aby verdikt naplnilo,“ řekl Assange, podle něhož je verdikt komise „vážným rozhodnutím“.

Právníci Juliana Assange uvedli, že zakladatel WikiLeaks musí být okamžitě propuštěn a musí mu být poskytnuta ochrana před možným vydáním do Spojených států. Podle advokátky Melindy Taylorové nález pracovní skupiny ukazuje, že její klient byl po dobu dlouhého utrpení vystaven psychickému týrání a nyní je neustále, dnem i nocí, otevřeně i tajně sledován.

Rozhodnutí pracovní skupiny pro svévolná zadržování nejsou pro státy právně závazná, nicméně tento orgán je obecně respektovaný jako dobrý arbitr v oblasti mezinárodního práva.

Výběr hlavních událostí v kauze spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange (44):

Prosinec 2006 – Vytvořen portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat (například údajů o velkých firmách).

Leden 2007 – Portál slovy spoluzakladatele Juliana Assange oznámil, že se mu díky „mezinárodní spolupráci“ podařilo shromáždit už více než milion dokumentů.

Duben 2010 – Na WikiLeaks byla zveřejněna videonahrávka z roku 2007, na níž posádka amerického vrtulníku střílí do skupiny údajných iráckých ozbrojenců. Byli v ní i dva pracovníci agentury Reuters, včetně reportérů zemřelo 12 lidí.

Červenec 2010 – Do vazby byl vzat americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning kvůli podezření ze zveřejnění přísně tajných informací. V on-line korespondenci se údajně vychloubal, že získal 260.000 amerických tajných zpráv a odeslal je WikiLeaks.

Červenec 2010 – Server zveřejnil kolem 80.000 tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009.

Srpen 2010 – Agentury uvedly, že Assange je podezřelý, že týden předtím při návštěvě Švédska obtěžoval jednu ženu a další znásilnil. Stockholmská prokuratura ještě týž den zatykač stáhla s tím, že obvinění je nepodložené.

Srpen 2010 – Prokuratura oznámila, že Assange je vyšetřován kvůli obtěžování. Na začátku září oznámila švédská státní zástupkyně, že Assange bude vyšetřován i pro podezření ze znásilnění.

Listopad 2010 – Švédsko na Assange vydalo mezinárodní zatykač kvůli znásilnění, sexuálnímu obtěžování a nátlaku.

Listopad 2010 – Švédský soud zamítl Assangeovo odvolání.

Prosinec 2010 – Assange na žádost Švédska zatkla v Londýně policie a soud na něj uvalil vazbu.

Prosinec 2010 – Londýnský soud nařídil propustit Assange na kauci 240.000 liber (7,1 milionu Kč). Assange pak žil prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.

Únor 2011 – Britský soud rozhodl, že Assange může být vydán ke stíhání do Švédska.

Listopad 2011 – Londýnský soud zamítl odvolání Assange proti jeho vydání.

Prosinec 2011 – Britský nejvyšší soud umožnil Assangeovi, aby se u něj proti vydání odvolal.

Květen 2012 – Britský nejvyšší soud rozhodl, že Assange může být vydán do Švédska. Assange posléze soud požádal o nové projednání případu, jeho žádost však byla v polovině června zamítnuta.

Červen 2012 – Assange požádal na ekvádorské ambasádě v Londýně o politický azyl.

Srpen 2012 – Britské úřady údajně pohrozily Ekvádoru, že vstoupí na území jeho londýnské ambasády a Assange zatknou.

Srpen 2012 – Ekvádor se rozhodl udělit Assangeovi na svém londýnském velvyslanectví politický azyl.

Září 2012 – Britský soud zabavil kauci 200.000 liber (asi 6,3 milionu Kč) složenou za šéfa WikiLeaks Assange.

Červenec 2013 – Assange zahájil činnost nově založené politické strany s názvem WikiLeaks. Oznámil i kandidaturu ve volbách do australského Senátu.

Září 2013 – Na festivalu v kanadském Torontu mělo světovou premiéru životopisné drama o Assangeovi nazvané Fifth Estate (Pátá velmoc). Assange označil film za špatný.

Červenec 2014 – Švédský soud potvrdil platnost zatykače na Assange. Jeho verdikt později potvrdil i švédský nejvyšší soud.

Srpen 2014 – Assange oznámil, že plánuje brzy opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně.

Červenec 2015 – Francie odmítla žádost o azyl, se kterou se na její úřady Assange obrátil.

Srpen 2015 – Švédsko kvůli promlčení odložilo vyšetřování části některých sexuálních deliktů, kterých se Assange údajně v roce 2010 dopustil na dvou ženách. Další část případu byla odložena o týden později.

Prosinec 2015 – Švédsko a Ekvádor po šestiměsíčním jednání uzavřely dohodu, která umožní Assange vyslechnout v budově ambasády.

Únor 2016 – Assange v prohlášení, které na twitteru zveřejnil server WikiLeaks uvedl, že je připraven v pátek 5. února opustit ambasádu a nechat se zadržet britskou policií, pokud komise OSN posuzující případ rozhodne v jeho neprospěch. Podle BBC komise OSN již rozhodla ve prospěch Assange. Britská policie nicméně dala najevo, že Assange v každém případě zadrží, jakmile ambasádu opustí.

Únor 2016 – Podle komise při Radě OSN pro lidská práva je Julian Assange od roku 2010 svévolně zadržován Švédskem a Británií. Zakladatel WikiLeaks by měl být osvobozen a odškodněn, uvedla komise v dnešním oficiálním vyjádření ke stížnosti, kterou Assange podal. 

 

Newsletter