Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Singer vyburcoval korunu. Příprava na konec intervencí?

Česká koruna po poledni testuje svá denní maxima a současně i maxima z konce května na 27,36 EURCZK. Ranní údaje za květen, které přinesly informaci o vyšší než očekávané spotřebitelské inflaci, pomohly koruně prolomit hranici 27,4 EURCZK a koruna prozatím své zisky drží. Překvapivě koruně během odpoledních hodin dodává náboj síly i guvernér ČNB Miroslav Singer.

Singer svým komentářem z Brna otevřel „Pandořinu skřínku“ a podle všeho si pomalu začíná připravovat půdu pro ukončení intervenčního režimu. Šéf ČNB jednak zmínil, že ekonomika si užívá krásný růst, a současně prohlásil, že trh de facto ještě nikdy neotestoval hranici kurzového závazku 27 korun za euro, který ČNB zavedla v listopadu 2013. Zda si trh přebere toto prohlášení jako zelenou tak provést, se necháme překvapit, ale někteří by si toto tak mohli přeložit. Dosavadní dnešní maximum koruny k euru je 27,3315.

V otázce načasování upuštění od kurzového závazku, povolujícího intervence proti koruně při riziku jejího posílení pod 27 Kč za euro, ke změně nedošlo. Centrální banka přislíbila ponechat běžet intervenční režim nejméně do druhého pololetí roku 2016 a Singer dnes podotkl, že si „neumí představit“ zkrácení této periody. „Nevím, co by se muselo tak strašlivého stát, že bychom to měli ukončit dřív,“ uvedl Singer. 

V Brně následně za ČNB promluvil také ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Ten podotkl, že kurz české měny není nijak „dramaticky podhodnocen“ a odpovídá fundamentům tuzemské ekonomiky. Koruna by podle Holuba neměla výrazně posílit poté, co se centrální banka rozhodne intervenční režim ukončit. Jedná se o potvrzení předchozího stanoviska ČNB, která se již několikrát distancovala od švýcarského scénáře. Po uvolnění kurzu Holub očekává v delším období posílení měny o 1,5 až 2 procenta. 

Švýcarský vzor měnové politiky padl. ČNB chce být lepší

Dvě zajímavé věty z prohlášení České národní banky

Tomšík: Prudký skok koruny à la Švýcarsko nečekejme

Recese u konce, nezaměstnanost bude dál klesat

Zatím nejdelší recese české ekonomiky se podle Singera zdá být u konce, o čemž svědčí řada údajů. „Největším překvapením je trochu nižší růst mezd. Je vidět, že krize byla hluboká,“ dodal. Podle něj se ale na druhé straně vyčerpává volná pracovní síla. Nezaměstnanost, která v květnu činila 6,4 procenta, když v souladu s očekáváním klesla z dubnových 6,7 procenta, se bude v příštím roce dál snižovat na dosud nejnižší hodnoty nad pěti procenty, řekl guvernér ČNB. Právě to povede k růstu mezd, které se od krize příliš nezvyšovaly. Singer připomněl, že ČNB pro příští rok očekává více než 3procentní růst české ekonomiky.

Singer dnes nakousl i otázku vstupu ČR do eurozóny, která začíná být horkým politickým tématem. Podle guvernéra ČNB by Česko mělo euro přijmout až v okamžiku, kdy bude takový krok výhodný pro obě strany. Zopakoval nicméně, že se jedná o jednoznačně politické rozhodnutí a vstup do eurozóny je dlouhodobý projekt. „Kdyby teď padlo rozhodnutí a vše se uskutečnilo bez problémů, tak do eurozóny vstupujeme 1. ledna 2019,“ upozornil Singer. 

Singer: Režim intervencí není třeba kvůli datům z ekonomiky měnit

Dolar otočil své ranní ztráty do zisku a otestoval svá denní maxima, aby je posunul až na 1,1214 EURUSD, na pokračující přestřelce mezi Řeckem a EU. 

Newsletter