Jan Kaška: Semínka finanční krize byla zaseta

Politika levných peněz je politika oddalování problémů. Centrální banky do určité míry vyhladily hospodářský cyklus či ho dokonce ještě podpořily. Opět dochází k rekordnímu půjčování peněz, které proudí do aktiv a projektů s horší a horší budoucí návratností. Semínka finanční krize byla zaseta. V rozhovoru pro Roklen 24 to uvedl člen Advisory Boardu fondu kvalifikovaných investorů Charles Bridge Global Macro Fund Jan Kaška.

Ačkoliv název fondu Charles Bridge Global Macro Fund hodně napovídá, prozraďte nám na úvod, jak vypadá vaše investiční strategie?

Naše strategie je jednoduchá. Hledáme levná aktiva, která mají potenciál růst v ceně, na ty pak vytváříme dlouhou expozici. Také hledáme drahá aktiva, která pravděpodobně budou v ceně klesat, na ty naopak tvoříme krátkou expozici. Expozici tvoříme primárně pomocí opcí, které nám umožňují vydělat, i pokud se v našich úsudcích do malé míry spleteme. A jak určujeme podhodnocenost či nadhodnocenost? To je výsledkem aplikace mnoha kritérií – díváme se na valuace, na dlouhodobé sekulární trendy, na technologické změny v odvětvích, na rizikové přirážky (zda nás dostatečně kompenzují za riziko), na atraktivitu jednotlivých investičních příležitostí vůči sobě, jednoduše na mnoho faktorů, které nám dovolí se na každou investiční příležitost podívat z mnoha stran.

Jedním z významných aspektů, který ovlivňuje nastavení „makro fondů“, je nevyhnutelně hospodářský cyklus. Kde se v rámci stávajícího cyklu v USA, případně v Evropě, dle Vašeho názoru nacházíme?

Dle našeho názoru jsme v USA zhruba ve třech čtvrtinách hospodářského cyklu. Vidíme vrchol marží, utahující se monetární podmínky, sílící pracovní trh a rostoucí excesy ve valuacích finančních aktiv. V Evropě jsme v hospodářském cyklu v trochu příznivějším segmentu, kdy růst bude moci pokračovat o něco déle či o něco rychleji. Samozřejmě nelze určit přesný bod, kdy hospodářský cyklus skončí, liknavost centrálních bank moment probuzení stále odsouvá a mezitím se bublina nafukuje.

Letošní rok je v Evropě plný voleb. Hrozí z této strany finančním trhům nějaké významnější riziko?

Myslím si, že volby dopadnou ve většině zemí nakonec dobře a žádný odchod z eura se nikde konat nebude. Hospodářský stav eurozóny se zlepšuje a voliči toto zlepšení nebudou chtít ohrozit. Fascinuje mě ovšem neschopnost či pomalost tradičních evropských politiků přijít s pozitivními dlouhodobými změnami a řešeními. Nedivím se, že vlna odporu k establishmentu je tak silná.

Americká centrální banka (Fed) pozvolna pracuje na návratu své měnové politiky k normálu. Jakým způsobem vnímáte politiku levných peněz? A jak se v jejich důsledku finanční svět proměnil?

Politika levných peněz je politika oddalování problémů. Centrální banky do určité míry vyhladily hospodářský cyklus či ho dokonce ještě podpořily. Zaměstnanost se zlepšila, zisky firem také. To je pozitivní výsledek snažení centrálních bank. Ta nepříjemná strana je ta, že centrální banky vytvořily opětovnou bublinu v oblasti nemovitostí, v oblasti dluhopisů a v oblasti podfinancování penzijních závazků. Opět dochází k rekordnímu půjčování peněz, které proudí do aktiv a projektů s horší a horší budoucí návratností. Semínka finanční krize byla zaseta. 

Evropská centrální banka (ECB) prozatím svou měnovou politiku utahuje velice opatrně (snížení měsíčního objemu nakupovaných aktiv). Zrychlení dynamiky růstu inflace nicméně vyvolává otázky o pokračujícím zpřísňování měnových podmínek. Myslíte, že dozrála chvíle opustit evropské dluhopisové pozice?

Výnosy evropských dluhopisů jsou naprosto směšné v relaci k nominálním růstům HDP a k rizikovým přirážkám, které by investoři měli chtít. To vše ovšem viděno standardní optikou. Jakmile zahrneme do vzorce možný rozpad eurozóny či její fragmentaci, nelze se divit, že německé bundy jsou tam, kde jsou. Pro evropské portfolio ale asi platí následující struktura – bezpečná německá aktiva na dluhopisové straně a nadnárodní evropské akcie na akciové straně.

Již brzy povedete workshop „Jak vydělávat i na stagnujících trzích v rámci České investiční akademie“. Co mohou účastníci ve středu 17. května očekávat?

Workshop se bude skládat z několika částí, kde budu prezentovat přístupy, které nám ve fondu v minulosti umožnily vygenerovat zisk i v období, kdy akciové trhy stagnovaly. Budeme se bavit o různých strategiích, při kterých využíváme opce, a jak spekulujeme na pokles neefektivních burzovních instrumentů. Zmíním se také o významu burzovních poplatků při obchodování a jak dokonce docílit toho, že burza bude za obchody platit nám. Ukáži také konkrétní příklady obchodů, například jak strukturovat obchody, které minimalizují vaše riziko při investicích.

Jan Kaška je členem Advisory Boardu fondu kvalifikovaných investorů Charles Bridge Global Macro Fund. Na finančních trzích se pohybuje zhruba deset. Za svou kariéru prošel pozicemi finančního analytika, aktivního tradera, portfolio manažera i makroekonomického konzultanta. Obchodoval globální měny, dluhopisy, akciové trhy i deriváty. Jan je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze s hlavní specializací oceňování podniku a vedlejší specializací peněžní ekonomie a bankovnictví. Jan se ve svém investičním zaměření soustředí na makroekonomický výzkum, tematické investice a opční strategie za účelem systematického řízení rizika i lepšího cílení výnosů.

Newsletter