Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

ČNB a ještě vyšší sazby? První krůčky máme za sebou

Koruna končí týden jen mírně silnější. I přesto, že jsme byli svědky několika fundamentů hovořících pro další zpevnění české měny, zdá se, že kurz má tendenci se trvale vracet do okolí hranice 26,10 za euro. Pozornost je tak teď možné zaměřit na ČNB a na to, jak se postaví k výzvě ohledně dalšího zvýšení sazeb.

Pondělí se na koruně neslo ve velmi poklidném duchu, kdy se kurz držel v úzkém rozpětí kolem 26,10 za euro. Následně bylo pozorováno oslabení, za kterým stála zvýšená nervozita světových trhů vyvolaná demonstrací síly Severní Koreji, která odpálila střelu středního doletu, jež se přenesla přes vzdušný prostor Japonska. Celou situaci pak „zachránily“ komentáře z ČNB, které se společně s dnešní revizí HDP staly motorem vidiny dalšího zvýšení úrokových sazeb. Aktuálně se koruna obchoduje kolem 26,09 EURCZK.

Hampl (ČNB): Ještě vyšší sazby? Svůj hlas již v září nevylučuji

Z hlediska budoucího vývoje jsou pro korunové investory klíčové 2 fundamenty, a to komentáře z centrální banky a data. V tomto směru jsme se doposud dočkali vyjádření viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který poměrně jasně uvedl, že na každém příštím měnověpolitickém zasedání bankovní rady bude debata o dalším zvýšení sazeb relevantní. Sám pak přiznal, že pokud by byl přítomen na tom posledním, hlasoval by pro vyšší úroky. Stejně tak prý ten samý krok ze své strany nemůže vyloučit na zářijovém sezení rady.

Hampl v rámci rozhovoru pro agenturu Reuters vycházel z předešlých ekonomických dat, která – alespoň v případě HDP – byla dnes ještě vylepšena. Jeho pohled na věc pak potvrdil další člen bankovní rady Marek Mora, který v exkluzivním rozhovoru pro Roklen24 rovněž uvedl, že by se dalšího zvýšení sazeb ještě letos vůbec nebál, a to za předpokladu, přetrvá-li současná výkonnost české ekonomiky a nic zásadního se nezmění ani v zahraničí

Mora (ČNB): Prostor tu je, dalšího zvyšování sazeb bych se nebál

„Přestože Marek Mora i Mojmír Hampl tento týden připustili další zvýšení sazeb již v letošním roce, koruna prozatím reagovala spíše vlažně,“ okomentoval vývoj tohoto týdne ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec. Tyto slovní intervence podle Gece příliš nezafungovaly. „Nárůst sazeb již na příštím zasedání se tak jeví jako pravděpodobnější. Ani zvětšení úrokového diferenciálu vůči zahraničí by totiž nemuselo znamenat dodatečné utažení měnových podmínek prostřednictvím silnější koruny, jelikož velké korunové pozice zahraničních investorů výraznějšímu posílení brání,“ dodal Gec.

První krůčky směrem k možnosti dalšího zvýšení sazeb tak máme za sebou. V rámci pokračujícího pozorování bude klíčové sledovat (vedle komentářů z ČNB) nacházející data. „O dalším směřování úrokových sazeb více napoví také nová data, která mohou dále odhalit, jak moc se tuzemská ekonomika v současnosti ‚přehřívá’. Příští týden nás čekají údaje z průmyslu, maloobchodu, ale i trhu práce. Průmyslová výroba však v prázdninových měsících nebývá velmi spolehlivá, jelikož se na výsledcích výrazně podepisují dovolené,“ upozorňuje Gec.

Do rozhodování ČNB promluví i růst průměrných mezd za druhé čtvrtletí letošního roku, pokračuje Gec. „Ten dle našich odhadů ve druhém čtvrtletí zrychlil v nominálním vyjádření až k šesti procentům. U inflace očekáváme, že v srpnu opět přestřelila cíl a dosáhla stejně jako v červenci 2,5 procenta. Spolu s dnešní revizí odhadu meziročního růstu HDP za druhé čtvrtletí směrem vzhůru na 4,7 procenta tak zřejmě fundamenty v nejbližších dnech potvrdí, že by domácí ekonomika další zpřísnění měnových podmínek unesla,“ dodal ekonom.

Otazníky nad korunou: Kam investoři zaparkují 18 miliard?

Ten samý názor zastává i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Z pohledu centrální banky je ekonomický růst silnější, než předpovídala její poslední prognóza,“ napsal ve svém dnešním reportu. „To bude vytvářet vyšší tlak na růst cen a postupný růst nerovnováh v ekonomice, což bude vyžadovat další utažení měnové politiky,“ míní.

Seidler je tak přesvědčen, že vzhledem k tomu, že zpřísnění měnové politiky nepřichází přes silnější kurz koruny, který citelněji neposiluje vinou překoupenosti koruny a postupného uzavírání korunových pozic zahraničními investory, se ČNB rozhodne ještě jednou v letošního roce zvýšit své úrokové sazby.

Podobně se na celou věc dívá i hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel. Ten po dnešní lepší revizi HDP za druhý kvartál pozměnil své očekávání ohledně zvýšení sazeb, a to z února 2018 na rok 2017. Podle něj by možným termínem byl listopad, nelze však vyloučit ani září.

„Silnější růst domácího HDP podporuje očekávání o dalším utažení měnových podmínek,“ přepisuje agentura Bloomberg Šindelova slova. „Podporou možného zpevnění kurzu, kterého však zatím nejsme svědky, by měla být silnější produktivita a investice,“ dodal.

Z hlediska výhledu pracuje Šindel s dalším navýšením sazeb, a to o 25 bazických bodů. Tím pádem bychom se z aktuálních 0,25 % posunuli o 0,25 procentních bodů až na 0,5 %.

Zaměříme-li se na zářijové zasedání ČNB, podle agentury Bloomberg (zatím) všichni dotázaní ekonomové a analytici počítají s tím, že by sazby měly zůstat beze změny na 0,25 %.

Ticho před bouří? Září přinese turbulence na korunových trzích

 

Newsletter