Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Jak daleko je bitcoin od deky uvalené regulace?

Bude omezeno používání bitcoinu? Řada států už implementovala do svého práva různé předpisy, virtuální měnu regulující…

Existuje spousta debat a článků o tom, co se děje v bitcoinové komunitě. V poslední době nejvíce zmiňované téma je velikost vytěženého bloku bitcoinů, jenž se nedávno smrskl z důvodu tzv. „půlení“ na polovinu. Dalším významným tématem jsou pak regulace obklopující tuto virtuální měnu. Existuje celá řada firem a organizací, zdůrazňující potřebu regulací v tomto odvětví, jež tvoří opozici vůči druhé straně, která naopak věří, že tyto regulace znásilní samotné principy, na nichž je postaveno fungování virtuální měny.

Bitcoin a jeho „půlení“. Co bylo před a co je po?

Tyto debaty se stávají stále žhavější pokaždé, kdy se další stát v USA rozhodne pro vytvoření právních předpisů, dotýkajících se virtuální měn. Bitcoin byl vytvořen jako peer to peer způsob transakce s hlavním záměrem odstavit banky, vlády a další třetí strany od zasahování do finanční svobody jednotlivce. Dokonce i načasování startu bitcoinu se shoduje s okamžikem, kdy se bankovní systém USA vzpamatovával z ekonomického zpomalení a sotva se mu dařilo udržet hlavu nad vodou bez záchranných balíčků americké vlády.

Implementace předpisů, které ukládají bitcoinovým společnostem chovat se jako konvenční bankovní sektor tím, že je nutí sbírat informace o uživatelích, sledovat transakce, blokovat účty a podávat zprávy vládě, neguje téměř veškeré výhody virtuální měny, kterými disponuje ve srovnání s měnami s nuceným oběhem. Avšak ti, kteří volají po regulaci bitcoinu i služeb založených na bázi bitcoinu věří, že virtuální devizové předpisy jim umožní snadnější podnikání, aniž by se museli starat o právní otázky, i když to znamená, že zájem veřejnosti bude odsunut na druhou kolej. Ti, kteří vyzývají k zavádění regulačních předpisů, nejsou jedinci z bitcoinové komunity, ale hrstka firem, která stojí jen o to, aby vydělávala v dlouhodobém horizontu spousty peněz.

Regulace bitcoinu a ČNB? Řežábek: Nastavili jsme netržní systém a řešíme minulou válku

Současně vlády různých států USA začaly navrhovat své vlastní předpisy pro virtuální měny a aplikace založené na těchto měnách. Stát New York byl první, kdo tak učinil, a zatím posledním byla Severní Karolína. Na mezinárodní úrovni to bylo třeba Japonsko, které nedávno udělilo bitcoinu status legálního platidla blízkého japonskému jenu, americkému dolaru či britské libře.

Je však třeba poznamenat, že bitcoinová licence zavedená státem New York poškodila jeho pověst v očích mnoha bitcoinových a blockchainových společností. Mnoho z nich se s tímto státem rozloučily a namísto podání žádosti o nákladnou „BitLicense“ přesunuly své sídlo jinam.

Tyto firmy jsou vládci bitcoinu

Po analýze předpisů z různých států bylo zjištěno, že tyto státy mohou zneužívat svou pravomoc k provádění regulací, které jinak spadají do kompetence federální vlády. Kromě toho implementace předpisů na úrovni jednotlivých států postrádá jednotnost v celé zemi, takže je pro firmy těžké pracovat pod stejnou licencí v celých Spojených státech.

V dohledné době nelze očekávat žádnou bezprostřední úlevu od bitcoinových předpisů. Spíše budou další a další země zavádět své vlastní zákony regulující bitcoin. Nicméně do jaké míry tyto zákony budou omezovat činnost bitcoinových firem, je něco, na co je potřeba si dát pozor.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter