Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Jak poznat, kdy je konec?

I přesto, že se rally amerických akcií může zdát nezastavitelná, opak je pravdou. Otázkou tak zůstává – kdy skončí? Odpověď přináší dva jednoduché indikátory.

Podle Davida Wooa, šéfa globálního oddělení výzkumu vývoje sazeb a měn z Bank of America, se aktuálním trhům stále nepodařilo do sebe plně začlenit veškeré makroekonomické pozadí Trumpovy administrativy. Právě od ní se totiž během příštích dvou let očekává vypuštění „matky“ všech fiskální stimulů, která rozhodně nezůstane bez odezvy.

Pravdou je, že tato „matka“ stále není součástí aktuálních tržních cen. Proto, abychom jasně identifikovali, zda (už) tomu tak je, postačí sledovat dva indikátory – konsensus predikce ekonomického růstu a vývoj z trhu odvozeného tempa zvyšování úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Předpověď růstu? Hodně odvážná

Trumpův „tábor“ očekává pro rok 2017 dosažení tempa růstu na poměrně odvážné úrovni odpovídající rozmezí 3 až 4 %. Analytici a ekonomové dotázaní agenturou Bloomberg jsou mnohem střídmější, čemuž odpovídá hodnota na 2,2 % na konci roku, v rámci celého se pak pohybujeme mezi 2,1 až 2,4 %.

Aktuálně odhadovaná čísla tak podle Wooa rozhodně neodpovídají očekávané úrovni stimulu, který stále není součástí tržních cen a tržní psychiky vůbec. Jakmile by se však predikce vyšplhala až k pásmu 2,7 až 2,8 %, situace by byla opačná. Investoři by Trumpovu politiku plně začlenili do svého chování, což by bylo relativně jasným signálem odcházení pomysleného motoru trhů.

Trump rally a bankéři? Šéf „Goldmanů“ vydělal 140 milionů

Aktivní Fed? Nic moc, alespoň podle Trumpa

Obdobně je na tom i výhled amerických úrokových sazeb, který zobrazuje tzv. „dot plot“ graf. Ten v podstatě symbolizuje představu jednotlivých členů měnového výboru o dalších krocích tzv. úrokové normalizace v dohledných letech.

Woo v tomto směru upozorňuje na rok 2017 a 2018, kdy většina centrálních bankéřů vidí sazby na 1,1 %  v prvním případě a ve duhém na 1,9 %. Opět se jedná o předpověď, která je výrazně pod Trumpovým očekáváním.

„Jakmile se tak oba sledované indikátory změní požadovaným směrem, Trumpova politika bude plně začleněna v tržních cenách,“ řekl pro agenturu Bloomberg bankéř. A právě to se dá označit za chvíli, kdy se budou další vládní kroky projevovat na trzích (myšleno především růstem) čím dál tím méně.

Temná strana silného dolaru

Co nás čeká pohledem Bank of America

Co se týče prvních kroků, Woo vidí jako mnohem pravděpodobnější nástup reformy korporátního daňového systému a daňové prázdniny. Až poté se dá čekat zvyšování vládních výdajů, a to především v oblasti infrastruktury. Jako reálná doba se tak jeví konec roku 2017.

Nové politické vedení se bude muset poprat i s riziky, jako je například „uvíznutí v bažině“, kdy administrativa nebude schopna dosáhnout žádného pokroku v rámci prorůstových opatření. Klíčovou dobou tak podle Wooa bude prvních sto dní. Proč?

„Velká spousta obchodů sázejících na budoucí podobu Trumpovy politiky ji začlení do své ceny pravděpodobně ihned po inauguraci. Investoři si jednoduše nebudou chtít nechat ujít takovou příležitost. Co bude poté, je však ve hvězdách…“

Dolar jako virus šířící krize? Turecký holič zachraňuje liru

Newsletter