Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Vydrží spanilá jízda amerických technologií?

Cosi prazvláštního se děje v americkém technologickém sektoru.

Po skončení páteční obchodní seance si kompozitní index Nasdaq sáhl na své nové historické maximum. To samé zopakoval i začátkem tohoto týdne, kdy během pondělka dosáhl již třetího historického maxima v řadě. Stejně tak se děje i v případě indexu Nasdaq 100, který sleduje vývoj akcií 100 z hlediska tržní kapitalizace největších nefinančních firem registrovaných na burze Nasdaq.

Wall Street: Rekord Nasdaqu a propad akcií IBM

Nic neobvyklého, řeknete si. To by však nesmělo jít o situaci, kdy na dva rostoucí tituly připadají tři klesající. Pokud je tedy počet klesajících akcií vyšší než těch rostoucích, jak mohly indexy dosáhnout historických maxim? Důvod této divergence je jednoduchý. Růst indexu byl totiž tažen těmi nejsilnějšími lídry amerického technologického sektoru.

Každý investor zaměřující se na širší americký akciový trh, tzn. investuje do indexu S&P 500, zná jeho tři nejdůležitější sektory, a to technologie, finanční společnosti a zdravotnictví. Právě technologie drží 20% podíl na celkové tržní kapitalizaci celého indexu, což z nich dělá zároveň jeho největší ucelenou část.

V rámci tohoto „giganta“ pak nalezneme i zmiňované lídry. Prvenství si drží společnost Apple se svou kapitalizací o velikosti 747 miliard dolarů, následuje Google s 468 miliardami, poté Facebook s 268 miliardami a Amazon se 220 miliardami dolarů. Celkově tak tyto čtyři společnosti vytváří v dolarech denominovaného 1,7bilionového obra. Kapitalizace samotného indexu Nasdaq 100 pak dosahuje 5,4 bilionů dolarů. Dohromady tak tito lídři tvoří téměř třetinu sledovaného benchmarku.

Právě zmiňované  technologické společnosti jsou momentálně hlavním motorem indexu Nasdaq. Během července si doposud největší růst připsal Google, a to o velikosti 29 %. Následuje Amazon s 11 %, poté Facebook s 10 % a výčet uzavírá 3% růst Applu.

Páteční růst akcií Googlu přinesl zakladatelům miliardy dolarů

Pokud tedy vezmeme v potaz tempo růstu těchto firem společně s jejich vahou v rámci Nasdaq 100 je jasné, čím tento index navyšuje svá dosavadní maxima. Jeho současný měsíční 6% růst tak hladce předčil i samotný S&P 500, který taktéž obsahuje akcie všech čtyř zmiňovaných firem.

Z pohledu technické analýzy

Bob Pisani, editor píšící pro server CNBC, společně s analytickým týmem společnosti Kensho si všiml další zvláštnosti. Výše zmiňované dění napomohlo nejen k novým historickým maximům, ale taktéž index Nasdaq 100 vyhnalo o více jak tři odchylky nad jeho 50denní klouzavý průměr. A právě to je poměrně ojedinělá záležitost. Tři standardní odchylky indexu Nasdaq 100 totiž znamenají, že se v 99 % času drží v rámci úrovně svého 50denního klouzavého průměru. Teď se však nachází zcela mimo. 

Jak moc je tato situace vzácná? Dle informací společnosti Kensho k tomuto „úkazu“ došlo pouze devětkrát od roku 1980. V osmi případech z devíti pak během následujícího týdne následoval propad indexu. Proto pokud se zaměřujete na americký technologický sektor, zbystřete, jelikož historie poukazuje na jeho možný brzký pád.

Vize Facebooku – budoucnost lidstva?

 

Newsletter