Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Hurikán Harvey zatočí i s trhem ropy a benzínu

Ničivý hurikán Harvey, který v pátek dorazil k břehům amerického Texasu, bude mít ekonomický vliv nejen na místní obyvatele. V Texasu se totiž nachází zhruba jedna třetina amerických ropných rafinérií. Data z minulých let ukazují, že přírodní katastrofy tohoto rozměru vždy zamávají s cenami fosilních paliv. Jak moc?

Hurikán Harvey je nejhorší bouří v Texasu za posledních 50 let. Nejsilnější poryvy větru dosáhly rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu, životy lidí ale ohrožují i ničivé povodně. Vedle toho se tato katastrofa podepíše i na dalším, a to například na ropných společnostech. Například Exxon Mobil a Valero Energy už v pátek evakuovaly své zaměstnance z texaských rafinérií kvůli bezprostřednímu nebezpečí a zastavily jejich provoz.

Podle serveru Business Insider odhadují analytici banky Goldman Sachs, že Harvey zastavil denní ropnou produkci ve výši tří milionů barelů, což podle Reuters činí asi 11,2 procenta celkové produkční kapacity ropných rafinérií. 

„S pomalu postupující bouří to vypadá, že uzavření rafinérií bude ještě několik dní pokračovat. Hurikán by dokonce mohl způsobit jejich trvalé poškození,“ uvedl v pondělí odpoledne vedoucí oddělení energetiky v Goldman Sachs Damien Courvalin. Den po jeho vyjádření se bouře stále pohybuje pomalu přes texaské jihovýchodní pobřeží.

Uzavření rafinérií má prozatím největší vliv na ceny futures benzínu – jejich cena během pondělí dosáhla dvouletého maxima. To znamená, že minimálně američtí řidiči mohou podle Business Insideru brzy očekávat zvýšení cen u čerpacích pump.

Finanční krize proměnila americkou ekonomiku ve šneka

Podle finančního analytika Bankrate.com Grega McBride nebudou mít některé oblasti přístup k benzínu několik dní, dokonce možná i týdnů. „Ty oblasti, které budou mít k dispozici benzín, budou mít u svých benzínových stanic fronty, vysoké ceny a často vyčerpané dodávky,“ uvedl McBride ve zprávě.

Podle amerických dat z minulých let je jisté, že takto ničivý živel silně zasáhne poptávku po ropě. Obvykle trvá měsíce, než se trh vzpamatuje. Největší pokles poptávky zažila klíčová komodita v roce 2005 po hurikánech Katrina a Rita a také v roce 2008 po hurikánech Gustav a Ike.

„Příchod dvojice hurikánů zveličuje křivku v grafu. Rozsah omezení zpracování ropy v rafinériích při samotném hurikánu Harvey je ale nebývalý,“ uvedl Courvalin z Goldman Sachs. Čtyři dny poté, co hurikán k břehům dorazil, však odborníci ještě nemají konkrétní odhad.

Výhodou pro Spojené státy v této krizové situaci je opětovný vzestup produkce břidlicové ropy. „Největším příspěvkem břidlicové ropy pro Američany je to, že dala Spojeným státům mnohem větší oporu jako dodavateli ropy, plynu a petrochemických výrobků po celém světě,“ uvedl pro Wall Street Journal šéf ADI Analytics Uday Turaga.

Ropa hatí plány kartelu OPEC

Co se týče dalšího vývoje, někteří odborníci si udrží relativně optimistický výhled. „Neočekávám, že bude odstávka prodloužena, už jenom kvůli tomu, že zpracovávat ropu je teď opravdu potřeba. Ropné firmy jsou většinou velmi houževnaté. Vždy tento typ katastrof přečkají, už to několikrát ukázaly,“ okomentoval situaci portfolio manažer Tortoise Capital Rob Thummel.

Newsletter