„Černé pondělí“. Výprodej eskaluje, Nasdaq otevřel -9 %

„Černé pondělí“ – výraz, který dnes média již berou za svůj. Páteční výprodej dnes eskaluje a od rána nažhavení prodejci v průběhu dne nepolevují, naopak. Obchodování na asijských trzích dnes přineslo prudké propady indexů a na ty navázaly evropské trhy. Německý index DAX odpoledne padá až o 6 procent a obchoduje se hluboko pod 10.000 body, kde byl naposledy v polovině ledna. Výprodej prudce strhává hned v úvodu také americkou Wall Street. Index Nasdaq letí volným pádem o téměř 9 % níž, následují Dow Jones -6,5 % a S&P 500 -6 %.​​

Půdu pod nohama dál ztrácí dolar, který vůči euru obchodoval celé dopoledne výrazně nad 1,14 EURUSD a nyní se již se ztrátou 2,5 procenta obchoduje na 1,1670. Spouštěčem je zřejmě naplno propuklá obava z vývoje v Číně, kde Peking o víkendu ani přes silný pokles na burzách, korunovaný v pátek, nesáhl k dalším zásadním krokům na podporu trhu.

Trhy začaly panikařit. Čínská vláda není všemocná

Čínské akcie tak zahájily nový týden těžkým propadem a hlavní index Shanghai Composite v rámci seance padal až o téměř 9 procent, nejrychlejším tempem od roku 2007, a zakončil se ztrátou 8,5 %. Umazal tak již veškerý letošní zisk a více než 750 titulů vykázalo propad nad 10procentním denním limitem. Hongkongský index Hang Seng ztrácel až 7,6 procenta, aby zakončil o 5 procent slabší. Síla propadu se podle některých analytiků blíží „crashi“ z říjnu roku 1987. Rudá barva obklopuje také trhy napříč Evropou.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

V propadu pokračují ceny ropy. Barel americké WTI je o 4 % levnější a obchoduje se pod 39 dolary, po pátečním propadu pod 40 dolarů, k němuž došlo poprvé od krize 2009. Severomořský Brent zlevňuje na 43,45 USD za barel.

Série slabých čísel z čínské ekonomiky, která je celosvětovou dvojkou, začíná děsit investory a ovlivňovat akciové trhy po celém světě. Averze k riziku roste, stejně jako strach z nestability plynoucí z odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik. Čína tak přepisuje scénář, v němž se počítalo s brzkým zvýšením sazeb ve Spojených státech, prvním takovým krokem za devět let. Roste pravděpodobnost, že v takové situaci nejistoty si Fed zatím nedovolí měnovou politiku utáhnout.

Rozhodnutí Pekingu intervenovat na měnovém trhu, které před dvěma týdny vedlo k prudkému oslabení čínského jüanu, spustilo propady měn v regionu a utvrdilo trh, jak vážná situace zřejmě je. Víkend nicméně žádné zásadní politické kroky nepřinesl, pouze rozhodnutí, že penzijní fondy budou mít povolení nakupovat akcie (poprvé v historii). Spekulace o snížení požadavku na minimální bankovní rezervy se nenaplnily.

Které měny světa smete čínská intervence?

Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce, širší index Wall Street ztratil 5,8 procenta, nejvíce od září 2011. Globální výprodej spustila zpráva o prohlubujícím se poklesu aktivity v čínském průmyslu.

Pád čínských akcií se promítá do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Hlavní index burzy v Tokiu Nikkei 225 spadl o necelých 5 procent, další japonský index Topix sestupoval nejvýrazněji od května 2013 a vstoupil do fáze korekce. Index australské burzy dnes odepsal přes tři procenta a zažil nejhlubší ztrátu za čtyři roky.

Vadí vlastně někomu nízké ceny ropy?

Z paniky a růstu averze k riziku profitují dluhopisy v roli aktiv s nálepkou „safe haven“. Výnosy 10letých dluhopisů americké vlády klesají čtvrtým dnem v řadě a dnes se poprvé od dubna dostávají pod 2 procenta, až na 1,97 procenta. 

Newsletter