Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Co je jisté? Smrt, daně a to, že Carney sníží sazby

V životě jsou jisté dvě věci – smrt a daně. V tom investičním aktuálně přibyla ještě jedna, a to snížení sazeb Bank of England. Analytici se totiž právě shodli, že na příštím zasedání, které proběhne příští týden ve čtvrtek, se britská centrální banka již stoprocentně vrhne do akce.

Podle šetření agentury Bloomberg se tuto středu analytici shodli na 100% pravděpodobnosti snížení britských sazeb. Tento verdikt přišel přesně v ten den, kdy byl reportován nad očekávání dobrý odhad růstu produktu ostrovní země během druhého kvartálu 2016.

Analytici se však mohou snadno mýlit. Přesně to se stalo minulý měsíc, kdy pravděpodobnost úrokového osekání činila více jak 80 %. I přesto guvernér Carney sdělil, že je příliš brzy na to, aby banka byla schopna evidovat veškeré dopady odhlasovaného odchodu země z Evropské unie.

Pravdou je, že první náznaky negativních dopadů brexitu už byly registrovány. Za zmínku stojí například oblast průmyslu a průzkumy napříč sektorem služeb. V těchto případech jsme se však prozatím dočkali pouze červnových dat. Zlom ovšem přinesl včerejší den, kdy byly zveřejněny červencové CBI reportované tržby a CBI maloobchodní tržby. V obou případech byl zaznamenán výrazný propad, a to v prvním případě ze 14 bodů na -11, ve druhém pak ze 4 bodů na -14.

Vyjma snížení sazeb se nabízí ještě jedna možnost. Pokud bude chtít centrální banka podpořit chod ekonomiky, mohla by rovněž opětovně probudit od roku 2012 „spící“ program nákupu vybraných dluhopisů.

Jak Mark Carney nakonec rozhodne, ukáže až příští čtvrtek. Pravdou je, že do té doby se dočkáme minimálně dvou významných dat v podobě indexu PMI průmyslu a služeb za červenec. Oba tyto indikátory by mohly alespoň částečně napovědět, co se dá od ostrovní banky čekat.

Newsletter