Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Analýza Brexitu: Kdo hlasoval jak a proč a komu rozhodl o čem

Kdo v britském referendu o Brexitu hlasoval pro co a jaké k tomu měl důvody? Komu tím rozhodl o čem? Právě na toto se zaměřil rozsahem cenný průzkum, který oslovením 12.369 v den voleb – poté, co odvolili – připravil a zpracoval Lord Ashcroft a vystavil na Lord Ashcroft Polls. Celkem poučné čtení a spousta důvodů k zamyšlení.

Starší zvolili mladším budoucnost, jakou nechtějí

Starší voliči byli pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Skoro tři čtvrtiny voličů ve věku 18 až 24 let a stále ještě přes tři pětiny těch ve věku 25 až 34 a polovinu 35 až 44 let volí „remain“. „Leave“ graduje od 60 procent u věkové skupiny nad 65 let.

BREXIT ONLINE: Je toto konec Velké Británie, ptá se Edward Snowden

Pro Brexit byli více ti s dětmi nad 10 let, pro setrvání naopak ti s mladšími. Ti, kdo pracují na plný nebo i částečný úvazek, volili zůstat. Ti nepracující Brexit. Odchod s EU také silněji podpořili ti se státním než soukromým zajištěním na penzi. Čím vyšší vzdělání, tím víc „remain“.

V Evropské unii chtělo Velkou Británii 6 z 10 křesťanů, 7 z 10 muslimů. Brexit zvítězil u „bílých“ z pohledu barvy pleti. Dvě třetiny Asiatů a tři čtvrtiny černochů žádaly „remain“.

Brexit – trhy, firmy, ekonomika, politika ve stručných bodech

Takzvaná AB sociální skupina (manažeři) byli jedinou sociální skupinou, která silou 57 % hlasovala pro „remain“.

Jak hlasovali stoupenci kterých stran?

Téměř tři pětiny těch, kdo v roce 2015 podpořili konzervativce, hlasovalo pro „leave“. U UKIP to bylo více než 19 z 20 voličů. U labouristů a SNP kolem dvou třetin, u liberálních demokratů sedm z deseti a podobně – tři čtvrtiny – u zelených, volili „remain“.

Kdy měli voliči o svém hlasu jasno?

Stálý názor nebo se rozhodlo před více než rokem o svém názoru 43 procent voličů. Čtvrtina týden před referendem. Desetina v den referenda. Platí to velmi podobně pro „leave“ i „remain“.

Jaký měli voliči důvod ke svému rozhodnutí?

Pro 49 % voličů byl hlavním důvodem pro „leave“ názor, že rozhodovat o Velké Británii se má ve Velké Británii. Pro plnou třetinu obnovení kontroly nad imigrací. Pro osminu způsob expanze EU v předchozích letech. 6 % se pak domnívá, že Velké Británii bude mimo EU lépe v rovině ekonomiky a obchodu.

Důvody pro „remain“? Pro 43 % soud, že rizika odchodu z EU pro ekonomiku, ceny či pracovní místa jsou příliš velká. Pro necelou třetinu součást EU jako možnost brát to nejlepší z obou stran, včetně jednotného trhu bez Schengenu a eura. Necelá pětina se obává izolace Velké Británie. Necelá desetina hovoří o silné historické provázanosti, také kultury a tradic.

Kdo bude příští lídr konzervativců a premiér?

Pro konzervativce, kteří volili „leave“, vede s 43 % Boris Johnson, následován s 19 % jmény Michael Gove a s 15 % Theresa May.

Konzervativci, volící „remain“, chtějí Theresu May s 28 % před Georgem Osbornem s 22 %. Borise Johnsona 12 % a Rurt Davidson zmiňuje desetina.

Celkově má 28% podporu oslovených voličů Boris Johnson, 18 % Theresa May.

Důvěra v současnost a budoucnost

Víra, že dětem bude lépe než bylo rodičům, převládá těsnou většinou u stoupenců „remain“. Opak je poměrem 61:39 pravdou u „leave“. Ti také vidí více hrozeb než příležitostí pro svůj životní standard poměrem sil 71:29. Je život ve Velké Británii dnes lepší než přes 30 lety? Ano odpovídá 73 % z tábora „remain“, NE 58 % z tábora „leave“.

Důsledky

Přes tři čtvrtiny tábora „remain“ hovoří o zničujících důsledcích „leave“ pro Velkou Británii. Necelých 70 procent tábora „leave“ si čeká více benefitů od tohoto rozhodnutí než pokračování s Evropskou unií.

Více grafů naleznete ve fotogalerii k článku. Či přímo na Lord Ashcroft Polls.

Newsletter