Od Trumpova zvolení vzrostl kapitálový trh o více než 11 bilionů

Od listopadu minulého roku, kdy byl 45. americkým prezidentem zvolen Donald Trump, vzrostl celosvětový kapitálový trh o celých 11,5 bilionu dolarů, což je oproti předchozí hodnotě globálních aktiv nárůst o 18,6 %. Informoval o tom server Zero Hedge

Vývoj globálního kapitálového trhu od roku 2010 do současnosti zobrazuje následující graf. Po zmiňovaném nárůstu o 11,5 bilionu dolarů dosáhla hodnota globálních aktiv rekordní výše 76,28 bilionu dolarů. Z grafu jsou patrné zejména dvě věci. Vývoj trhu globálních aktiv není hladký, víceméně růstový trend je často přerušen drobnějšími i výraznějšími poklesy. Ty v posledních 7 letech růstové fáze často začínaly se spuštěním jednotlivých fází kvantitativního uvolňování americkým Federálním rezervním systémem. Kdo má však na svědomí poslední fázi růstu? Trump, nebo centrální banky?

O tom, jak (ne)funguje kvantitativní uvolňování

Kvantitativní uvolňování Fedu následovala i řada dalších centrálních bank. Další graf ukazuje, jak vývoj globální hodnoty akcií nápadně kopíruje vývoj souhrnné bilance aktiv tzv. velké trojky centrálních bank, která kromě Fedu zahrnuje také Evropskou centrální banku a Bank of Japan. Aktiva, která tyto banky nakupují, jsou totiž vlastněna finančním sektorem. Nově vytvořené peníze tak zůstávají zde, kde tlačí na růst cen dalších aktiv, jako jsou nejen dluhopisy, ale i akcie, přičemž na těchto trzích způsobují nafukování oněch pověstných cenových bublin.

QE v plném proudu: Kolik vládního dluhu vlastní centrální banky?

Pro dokreslení obrázku přidáváme další graf, který ukazuje podrobnější přehled vývoje od října minulého roku. Podařilo se novému americkému prezidentovi zvrátit trendy finančních trhů?

Hedgeové fondy nad propastí? Můžou za to prý nesmyslné trhy

Newsletter