Deutsche Bank sází na špatný koně. Ve vzduchu visí milionová ztráta

„Já sázím na špatný koně, na pomalý koně bez dechu,“ zpívá v jedné své písni trochu už zapomenutý Martin Maxa. Ať je samotný text starý, jak chce, v případě Deutsche Bank je poměrně dost aktuální. Jak se zdá, německá banka totiž vsadila na opravdu špatného koně.

Agentura Bloomberg přinesla informaci, že společnost Deutsche Bank, resp. její sekce tradingu, provedla sázku na vývoj americké inflace, která se vydala přesně opačným směrem. Trade by dle zdrojů agentury, které si přály zůstat v anonymitě, mohl banku stát ztrátu o velikosti až 60 milionů dolarů. Do toho jsou navíc tradeři, kteří zmiňovanou investici provedli, „vyšetřováni“, zda neporušili nastavené limity akceptovatelného rizika celého dealu. Kauza se pak prý dokonce dostala až k dozorčí radě Deutsche Bank.

Podle dostupných zdrojů banka neočekává, že by se provedená sázka mohla obrátit požadovaným směrem. Gró samotné transakce se podle Bloombergu týká nejen anti-inflačních amerických dluhopisů, tzv. TIPS (Treasury Inflation-Protected Securities jsou státem emitovaném bondy, jejichž jmenovitá hodnota roste s inflací/klesá s deflací), ale především derivátů stejného rázu, například opcí.

„Nejnebezpečnější“ banka světa? Výsledek rozhodně překvapí

„Pokud je informace pravdivá a jeden jediný obchod může Deutsche Bank přivodit tak velikou ztrátu, bude to pro jejího šéfa Johna Cryana opravdu rána pod pás. Obzvláště když víme, že se již dříve zavázal, že obdobným obchodům udělá přítrž,“ okomentoval kauzu Michael Seufert, který působí jako analytik ve společnosti NordLB.

Byl to právě CEO Deutsche Bank – John Cryan – kdo se otevřeně hlásil k tomu, že výrazně zlepší veškeré operační kontroly, především pak kontroly podstupovaných rizik. Jakmile banka tento proces nezvládne, hrozí jí nejen možné ztráty, ale především pozornost ze strany regulátorů.

Příkladem může být nedávná pokuta o velikosti téměř 157 milionů dolarů, kterou Deutsche Bank před dvěma měsíci udělil Federální rezervní systém. Důvodem byly jednak nedostatečné kontrolní mechanismy při obchodování na devizových trzích a dále to, že tradeři nerespektovali tzv. Volckerovo pravidlo, které bankám mimo jiné zakazuje provádět obchody na svůj účet s vybranými rizikovými instrumenty. Podle serveru Financial Times byl tento případ historicky první, kdy regulátor pokutoval banku za porušení tohoto pravidla.

Dvojí metr stress testů. Deutsche Bank s ECB oklamaly investory

Pravdou je, že pro Deutsche Bank nejsou pokuty a náklady na řešení právních sporů nikterak vzácné. Agentura Reuters uvádí, že od roku 2009 banka na těchto položkách zaplatila více než 15 miliard euro. Z toho je možné jmenovat například rekordních 7,2 miliardy dolarů, které zaplatila americkému ministerstvu spravedlnosti za praktiky při prodeji hypotečních cenných papírů z let 2007 až 2009.

Na druhou stranu, Deutsche se alespoň snaží o reorganizaci, která jí má pomoci vymanit se z dlouhodobých ztrát. Jako poslední je možné jmenovat v pořadí již čtvrté navýšení kapitálu od roku 2010, které v dubnu letošního roku dosáhlo 8 miliard euro.

Oko za oko, Deutsche Bank za Apple?

Newsletter