Benda (ČNB) a intervence? Když odchod, tak odchod

Ukončení kurzového závazku by měl být podle člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy čistý řez. „Když odchod, tak odchod − to osobně preferuji já. Banka by si pak jen měla hlídat, jestli kurz koruny neustřeluje nějakým nepřiměřeným způsobem, ať už nahoru, nebo dolů,“ řekl Benda v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

„Pravděpodobně nebude ani příliš nutné ten proces nějak řídit. Čím víc peněz stáhne centrální banka v období před exitem do svých rezerv, tím menší bude tlak na nadměrné posílení devizového kurzu koruny po něm,“ dodal centrální bankéř.

Tím, jak se vystoupení z kurzového závazku odkládá, stává se z toho podle něj čím dál větší téma. „Jsem přesvědčen, že odchod z kurzového závazku bude v centru pozornosti jen několik dní. V televizi budou možná každou hodinu hlásit aktuální kurz, jako u fotbalového utkání. Brzy to ale překryje nějaká významnější událost a všichni si velmi rychle zvyknou, že se koruna vrací zpátky k nějaké normální oscilaci a k nějakému dlouhodobému trendu postupného posilování, které nevylučuje ani centrální banka,“ řekl deníku Benda.

„Nevidím důvod, proč se toho bát. Je to i mentální problém firem, které si zvykly na to, že je kurz koruny už poměrně dlouho fixovaný,“ poznamenal. Podle něj panuje shoda na tom, že by odchod měl být transparentní, že by neměl být skrytý. Nemělo by se to odehrát třeba tak, že centrální banka řekne, že už měsíc neintervenuje. Za nešťastné by ale považoval to, že by se dopředu vyhlašovalo konkrétní datum.

Benda: ČNB preferuje jednorázový konec intervencí

Bankovní rada ČNB počátkem listopadu zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Benda by ale byl proti, kdyby se měl kurzový režim prodloužit o déle než dvě čtvrtletí. Vliv takového opatření by se už vyčerpal.

Směnárna RoklenFx už směnila klientům přes tři miliardy korun

Newsletter