Misery index: Kdo bude mít letos hluboko do kapsy?

Zatímco rok 2016 byl rokem politických šoků, letošek bude ve znamení jejich dopadů na globální ekonomiku. Uvedla to agentura Bloomberg na základě tzv. misery indexu, který vznikne součtem inflace a nezaměstnanosti, a který nabízí zajímavý pohled na vývoj ekonomik napříč celým světem. Ve kterých zemích se lidem žije nejhůř? Kde hrozí zhoršení, a kde se naopak čekají posuny k lepšímu?

Misery index agentury Bloomberg zahrnuje odhady míry inflace a nezaměstnanosti pro daný rok, přičemž platí, že čím vyšší hodnota, tím více „bídy“. Agentura Bloomberg tento index stanovuje u 65 zemí. Na špici tohoto žebříčku se přitom už třetím rokem drží kvůli ekonomickým i politickým problémům s gigantickým náskokem Venezuela. Hodnotě jejího misery indexu, téměř 500, se žádná jiná země ani zdaleka nepřibližuje. Na opačném konci spektra se v letošním roce naopak umístilo Thajsko, z velké části však údajně díky svému ojedinělému způsobu měření nezaměstnanosti.

Káva, která vám zhořkne na jazyku

Venezuelu sužují ekonomické problémy už léta. Nízké ceny ropy, jediné zdejší významné exportní komodity, způsobily v této jihoamerické zemi krizi, jakou si jako středoevropané jen těžko dovedeme představit: regály v obchodech s potravinami zejí prázdnotou, nemocnicím chybí základní léky a kriminalita bují s tím, jak se zoufalství zbídačených obyvatel přelévá ve zlost. Země sice od roku 2015 nezveřejnila data o stavu své ekonomiky, ukazatel s názvem Cafe Con Leche Index, pomocí nějž Bloomberg měří inflaci na základě ceny šálku kávy, naznačuje, že od poloviny srpna ve Venezuele vzrostly ceny o 1419 %. A ekonomové podle mediánu odhadů agentury Bloomberg očekávají, že ceny letos vzrostou ještě o téměř šestinásobek.

Polákům či Slovákům není co závidět

Mezi srovnávaných 65 zemí se sice nedostala Česká republika, najdeme zde ale jiné země střední a východní Evropy, z nichž některé se alarmujícím tempem sunou směrem k „bídnějším“ výsledkům. Největším „skokanem roku“ v rámci celé hitparády se stalo Polsko, které vyskočilo na 28. příčku ze 45. místa v loňském roce. Polská míra nezaměstnanosti sice od finanční krize zvolna klesá, inflace však po rekordně dlouhém období deflace v lednu vyskočila na 1,8 %. Podobné cenové růsty způsobily výrazné posuny směrem vzhůru v žebříčku i v případě Rumunska, Estonska, Lotyšska, ale také Slovenska.

Pro srovnání: Vezmeme-li v úvahu odhady míry inflace a nezaměstnanosti pro letošní rok, se kterými počítá ČNB, umístila by se Česká republika s hodnotou indexu něco přes 6 % na žebříčku zhruba kolem 55. příčky.

CVVM: Ekonomickou úroveň ČR hodnotí pozitivně 71 procent Čechů

Mexická raketa

Bída se podle indexu zhoršila i v Mexiku. To se posunulo z loňského 38. na 31. místo vzhledem k raketové inflaci, která by podle odhadů měla letos dosáhnout 5 % oproti loňským 2,8 %. Za tak silným růstem cen stojí vedle ukončení vládních subvencí paliv i 11% oslabení mexického pesa k dolaru po amerických prezidentských volbách loni v listopadu.

Zase ten brexit

Za zmínku stojí také to, že na ukazateli bídy si vybralo svou daň i v evropských médiích tak často skloňované referendum Velké Británie o vystoupení z Evropské unie. V důsledku událostí kolem tzv. brexitu oslabila britská libra na nejslabší hodnoty za posledních třicet let, a zvyšuje tak dovozní ceny, a tím i britskou inflaci, která byla od poklesu cen ropy koncem 2014 velmi nízká. Spojené království v žebříčku bídy tak postoupilo o dvě příčky vzhůru.

Britská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky, úroky nemění

Čínská naděje

Největších zlepšení v ukazateli bídy pro letošní rok naopak zaznamenaly země jako Hong Kong, Taiwan, Nizozemsko, Čína, Ekvádor a Rusko, a to o devět a více příček. Potěšující pro vývoj světové ekonomiky je zejména výhled na zlepšení ekonomické situace v Číně, druhé největší ekonomice světa.

Kde panuje největší nerovnost příjmů? Amerika před Čínou

Newsletter