Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Bitcoin dobrý, mince lepší. Papírové peníze nám nerušte!

Jak by vypadal svět bez hotovostních peněz? Svět, ve kterém byste si nemuseli vybírat peníze z bankomatů, protože byste všechno mohli platit kartou nebo chytrým telefonem, ať už by šlo o chlebíček v bufetu, parkovací lístek nebo jízdenku na autobus. Dětem byste mohli dávat kapesné prostřednictvím aplikace a kontrolovat, co si za něj kupují. Byl by to svět, který by komplikoval život neplatičům daní, padělatelům peněz, drogovým dealerům či vyděračům, neboť transakce by byly snadněji dohledatelné a pašování kufrů s penězi nemožné. A nikdo by vám jen tak nemohl ukrást peníze z kapsy. Že to zní dobře?

Ne, řekla jasně skupina význačných vědců sdružených v poradním sboru německého ministerstva hospodářství, která na toto téma představila expertní posudek. V padesátistránkovém dokumentu se experti vyslovili důrazně proti zrušení bankovek a mincí. Německý server Zeit Online, který o této zprávě informoval, přitom poukazuje právě na pozoruhodnou razanci, s jakou expertiza myšlenku zrušení hotovosti zavrhuje. „Působí to skoro, jako by je obklíčili odpůrci hotovostních peněz a oni teď podnikali poslední úder ve snaze se osvobodit,“ komentuje server a ptá se v nadsázce, zda tedy na zvěstech o tom, že politici a bankéři v tajnosti spřádají plány na zákaz hotovosti, není náhodou něco pravda.

Tajné plány na zrušení papírových peněz?

Spekulace, že politici a bankéři chtějí zrušit fyzické peníze, aby získali absolutní kontrolu nad řadovými občany, které v Německu šíří německá pravicová populistická strana Alternativa pro Německo, jsou přeci jen trochu přitažené za vlasy. Odborná expertiza však ukazuje, že toto téma již dávno není jen teoretickou diskuzí mezi analytiky.

Podle předsedy poradního sboru, Hanse Gersbacha, ze švýcarské Spolkové vysoké technické školy v Curychu, řada politiků a centrálních bankéřů sice otevřeně o zrušení hotovosti nemluví, ale mezi sebou se o tom rozhodně přou. Například hlavní ekonom Bank of England se k tomu již v roce 2015 přiznal, když prohlásil, že by svět bez fyzických peněz přinášel centrálním bankám jednu velkou výhodu – mohly by negativní úrokové sazby prosazovat snadněji než dnes. V současnosti se jim mohou banky a firmy vyhnout hromaděním bankovek – a to by v bezhotovostním světě nebylo možné.

Zrušení hotovosti problémy nevyřeší

Podle expertizy však nevýhody možného světa bez hotovosti stále převažují nad výhodami. Argumentuje přitom tím, že s hotovostí lze platit všude a bez komplikací, není potřeba řešit důvěryhodnost subjektů a spotřebitelům to ulehčuje kontrolu nad svými výdaji. Nejdůležitějším argumentem však je, že hotovostní peníze poskytují anonymitu. Platíte-li v hotovosti, nesdělujete tím ani příjemci peněz, ani jeho bance nic o sobě samém. A to má v době, kdy se vydělává na osobních datech, a kdy se každou chvíli odhalí nové hackerské útoky, skutečně velkou hodnotu. A experti z poradního sboru německého ministerstva to berou opravdu vážně.

Zároveň vyvrací argument, že by to kriminální živly měly v bezhotovostním světě snazší. Pokud by totiž nemohly provádět své transakce v hotovosti, došlo by na zlato či kryptoměny, jako je bitcoin. Pro normálního spotřebitele by na druhou stranu použití těchto alternativ prý bylo příliš komplikované.

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

Hyperinflace ve Venezuele: Bitcoin jako protest proti systému

Mincí se nevzdáme!

Nezanedbatelným argumentem proti zrušení hotovosti je fakt, že se jí lidé nechtějí vzdát. A to ani v současném světě, ve kterém se bez něj docela dobře můžeme obejít. To podle serveru ukazují pravidelně všechny průzkumy, ať už jsou prováděné centrální bankou nebo německým spolkem Bitkom, zaměřeného oblast informatiky, telekomunikací a nových médií.

Server poukazuje také na úspěch berlínského startupu Barzahlen (v překladu Placení v hotovosti). Ten přišel s technologií, která umožňuje platit nákupy přes internet v hotovosti v nejbližším supermarketu. A mnozí tak prý činí, i když se to může v dnešním světě rozmachu e-shopů a digitálních plateb zdát poněkud zvláštní.

Jenže o tom to právě je. Každý dnes může platit většinu svých účtů kartou nebo prostřednictvím online bankingu. Ale také nemusí. Kdo chce, může si večeři nebo lístek na autobus zaplatit v hotovosti. A pokud někdo chce spořit peníze pod matrací místo v bance, prosím. Lepší svět si můžeme jen těžko představit.

Hyperinflační Zimbabwe dolarizace nespasila

Newsletter