Ignorujte fake news aneb Wall Street ujíždějící na zpravodajství

Jak efektivně obchodovat? Z řad Federální rezervního systému zní jednoduchá rada: Nakupujte informace, prodávejte data, protože jsou to právě „news“, které určují chod trhů.

Sanfranciská pobočka Fedu, konkrétně Adam Hale Shapiro a Daniel Wilson, oba ekonomové působící v centrální bance, provedla průzkum ohledně dopadu finančních zpráv a (tvrdých i měkkých) dat na vývoj trhů. Výsledek studie ukázal, že mnohem lepší predikční schopnost poskytuje první sledovaná skupina. Jednoduše řečeno, „příběhy“ o americké ekonomice mohou výrazně předčit tradiční ukazatele, jako například šetření ohledně spotřebitelské důvěry, pokud se zaměříme na odhad tzv. „animal spirits“ či predikční schopnosti.

Citron tweetuje: Firma, která zlomyslně okrádá vládu. Shortujte!

Zatímco důvěra v pravdivost zpráv zveřejňovaných v médiích je vinou tzv. „fake news“, které se objevily během prezidentských voleb, na bodu mrazu, v případě zpráv z oblasti financí a ekonomiky je tomu přesně naopak.

„Výsledek studie ukázal, že sentiment odvozený od zpráv z médií koreluje jak s vývojem současných, tak i budoucích konjunkturálních ukazatelů,“ přepisuje agentura Bloomberg Shapirova a Wilsonova slova. „V rámci vzájemného srovnání tak finanční zpravodajství předčilo predikční schopnost známých indikátorů, jako jsou ty z dílny Michiganské univerzity či organizace Conference Board.“

Proč bude Amerika fungovat i za Trumpa? Prozradí Buffett

Studie byla založena na modelu, který využíval počítačem prováděnou analýzu textů. Jejím cílem byla kvantifikace a strukturalizace emocionálního obsahu celkem 16 amerických novin, a to od roku 1980 až do 2015. Na základě toho pak vznikla široká škála signálů, která byla následně srovnána s vybranými ekonomickými ukazateli, jako jsou úrokové sazby, spotřeba, nezaměstnanosti, inflace, průmysl či index S&P 500.

A výsledek? Negativně laděné zprávy ohledně ekonomického či finančního vývoje jasně signalizovaly mnohem horší výhled hospodářství a trhu, což ostatně poté se zpožděním potvrdila samotná data z reálné ekonomiky.

Pravdou je, že analýza medií je čím dál tím oblíbenější praktikou na Wall Street. Nejvíce se dopředu dere oblast sociálních sítí, která především díky americkému prezidentovi Trumpovi získala s ohledem na možné dopady na trhy ještě větší váhu.

Studie Fedu však nebyla první svého druhu. Ještě před ní něco obdobného vytvořil Saeed Amen, zakladatel poradenské společnosti Cuemacro. Výsledek jeho šetření ukázal korelaci mezi přílivem zpráv a jejich pozitivním vlivem na ukazatele ekonomického sentimentu, které následně podpořily rally amerických akcií během minulého roku.

„Výsledek reportu dává smysl, jelikož ekonomické zpravodajství je v podstatě odrazem zveřejňovaných ekonomických dat,“ okomentoval novou studii Amen. „Tím pádem se dostáváme do situace, kdy v sobě ekonomické zprávy zahrnují i určitý predikční efekt.“

Nekorektní Trump a konec politiky silného dolaru. Jak?

Newsletter