Bohatých ubývá, výjimkou jsou USA

Světová populace nejbohatších lidí se loni poprvé za uplynulých sedm let snížila. Důvodem jsou ztráty na finančních trzích, které se významně zařízly do majetku dolarových milionářů. 

The Wealth Report 2016 od společnosti Knight Frank ukázal, že počet milionářů, jejichž čistá aktiva čítají více než 30 milionů dolarů vyjma jejich hlavního bydliště, se loni snížil o tři procenta. To je téměř šest tisíc osob ze 187 468, kteří vypadli z klubu nejbohatších. „Tento posun dolů odráží zpomalení hospodářského růstu a více volatilní finanční klima (v roce 2015),“ říkají v reportu analytici Knight Frank. Pokles hodnoty akcií, komodit a dalších cen aktiv v minulém roce rovněž stáhly s sebou dolů i jmění některých bohatých jednotlivců.

Finanční trhy zažily v loňském roce neklidnou jízdu. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average vykázaly nejhorší výkon od hororového roku 2008. V Číně byl pak zaznamenán pokles o 45 procent, a to v rozmezí pouhých tří měsíců počínaje srpnem.

„Prudký pád cen ropy měl také značný vliv na jmění ultra-bohatých v mnoha zemích Středního Východu a v některých afrických zemích,“ řekl Andrew Amoils, vedoucí výzkumu v New World Wealth, kteří poskytli data Knight Frank pro Wealth Report.

Výrazně silnější dolar rovněž přispěl k poklesu jmění ultra-bohatých, když vezmeme v úvahu, že pro potřeby reportu je jejich jmění vyjádřeno právě v dolarech.

Na druhou stranu navzdory nestabilitě finančních trhů a pomalému ekonomickému růstu přibylo v roce 2015 v USA 300 tisíc nových milionářů. Byl tak dosažen nový rekord 10,4 milionu všech dolarových milionářů žijících ve Spojených státech, uvádí jiná zpráva.

Procento nejbohatších už vlastní většinu jmění světa

Počet amerických domácností s majetkem více než jeden milion dolarů, a to včetně jejich trvalého bydliště, vzrostl loni o tři procenta z 10,1 milionu až na současných 10,4 milionu, uvedla společnost Spectrem Group zabývající se průzkumem trhu a poradenstvím.

Celkový přírůstek ale poukazuje na zpomalení z pětiprocentního tempa z roku 2014, kdy při rostoucích akciových trzích a stoupajících cenách nemovitostí přibylo 500 tisíc nových milionářů. „I přes přetrvávající obavy ohledně volatility trhu a směřování ekonomiky USA se počet bohatých amerických domácností v roce 2015 rozšířil,“ řekl prezident Spectrem Group George Walper Jr.

Tento do očí bijící rozdíl rostoucí populace milionářů v USA a klesající počet bohatých ve zbytku světa je však zapříčiněn dvěma skutečnostmi. První skutečností je postupné uzdravování ekonomiky Spojených států, jejíž pracovní trh je ve stále se zlepšující kondici, a občané USA nadále bohatnou. Druhou pak je zmiňované posílení dolaru, které má za následek úbytek bohatých v zahraničí.

Newsletter