Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Temná strana silného dolaru

Od začátku listopadu, od doby, kdy byl Donald Trump zvolen dalším americkým prezidentem, jsme byli svědky masivní dolarové rally. Pravdou je, že silná americká měna si vybírá svou daň. Jaká je její temná strana?

Dolar zpevnil vůči většině hlavních světových měn. Potvrzuje to především vývoj tzv. dolarového indexu, který se díky rally vyšplhal až nad hranici 100 bodů. A mnozí experti tvrdí, i přes aktuální oslabení, že prostor pro další posílení je stále otevřen.

„Vývoj posledních týdnů potvrzuje globální pohled na dolarovou otázku, a to včetně postupně strmější výnosové křivky. Náš „býčí“ pohled se tak jeví jako správný,“ zaznělo během minulého týdne z řad analytického týmu americké banky Morgan Stanley. „Dokonce i výběr nového amerického ministra financí naznačuje, že se příští vývoj ponese především ve znamení emise dlouhodobých dluhopisů, díky čemuž bude výnosová křivka ještě strmější, a dolar tedy o něco silnější.“

Jenže…

Jízda pokračuje. Dolarový index na 13letých maximech

Silný dolar jako problém Američanů

Mnohem zajímavější než samotná rally, je její dopad na americké firmy. Temná strana silné měny totiž představuje problém, a to především pro společnosti působící na mezinárodním obchodním poli.

Jakmile dolar zpevní vůči jakékoliv cizí měně, poškozeni budou ti, kteří své produkty prodávají v zahraničí. Za své zboží a služby totiž utrží mnohem méně (po přepočtení aktuálním kurzem na dolary), než by tomu bylo v opačném případě – tedy u slabého dolaru.

Dolar maže ztráty. Fed zvýší sazby na 100 %

A příklad? Ten přináší například samotná dallaská pobočka Fedu, která v rámci svého monitoringu podnikové aktivity v oblasti Texasu narazila na několik „stížností“ majících co do činění se silnou americkou měnou.

„Nedávné oslabení mexického pesa způsobilo, že je naše zboží nejen v Mexiku, ale i ve většině oblastí Latinské Ameriky, mnohem méně konkurenceschopnější,“ přepisuje server Business Insider slova nejmenovaného respondenta šetření. „V rámci tohoto regionu se tak můžeme dočkat až dvoumístného poklesu našeho dosavadního exportu.“

Nejsou to však pouze exportéři, kteří trpí silným dolarem. O svou existenci se obávají i podnikatelé z oblasti turismu, kteří vinou silné měny očekávají razantní pokles přílivu turistů.

Pozor, svět přichází o dolary!

Silný dolar jako problém cizinců

Pravdou je, že silný dolar nepoškozuje pouze Američany, ale rovněž i cizince. V tomto směru je řeč především o těch, kteří mají na svém kontě dluhy denominované právě v americké měně. Tyto subjekty nejen že mají problém se splácením samotného dluhu, ale rovněž se potýkají s problémem jeho „rollování“, tedy s posunem za dobu jeho splatnosti.

A že takových případů není málo. Nejvíce aktivní jsou v tomto směru země a společnosti rozvojových trhů, které aktuálně drží dolarový dluh o velikosti 3,2 bilionů dolarů. Něco málo přes polovinu pochází od amerických bank, zbytek má svůj původ přímo „na trhu“, neboli v podobě v dolarech denominovaných dluhopisech.

Světlá stránka věci – veselý spotřebitel

Silný dolar má i svou světlou stránku věci, ze které profitují především američtí spotřebitelé. Ti se totiž mohou těšit přílivu levnějšího zahraničního zboží proudícího do země díky vidině zahraničních obchodníků ohledně vyšších tržeb (po přepočtu z dolaru na domácí měnu).

Soumrak hotovosti?

Newsletter