Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Soumrak Silicon Valley. Technologie se přesouvají do Afriky

Suverénní postavení Silicon Valley jako místa, kde se odehrává technologická revoluce, by mohlo být v budoucnu ohroženo. Přesně to v rozhovoru pro televizi CNBC řekl podnikatel Jeremy Johnson, který sdružuje startupové firmy v Africe. Chce jen upoutat pozornost médií, nebo je jeho názor jedním z mnoha?

Něco na tom bude, když si uvědomíte, že k dnešnímu dni se v Africe nachází celkem 300 technologických hubů, a to v 93 městech rozprostřených přes 42 zemí kontinentu. Nejrychleji rostoucí inovační centra jsou v Keni a Nigérii.

„Budoucnost technologií bude napsána v Lagosu, Nairobi, Kampale a v dalších městech Afriky. Věříme, že černý kontinent bude na globální technologické scéně hrát ještě velmi významnou roli,“ uvedl Johnson, jehož společnost Andela spojuje nejlepší dvě procenta afrických vývojářů s pracovními místy v podstatě na celém světě. „Vytvořili jsme platformu, která umožňuje těm nejlepším ukázat svůj talent a současně s tím vyřešit problém, kterému mnohé společnosti na světě čelí, což je právě nedostatek talentovaných lidí,“ dodal.

Evropa a nové centrum FinTech revoluce. Kde? Asi jste tipovali špatně

Do druhého kola investic do Johnsonova projektu se zapojila i nadace Marka Zuckerberga a jeho ženy Priscilly Chan. Oba dva se podle Johnsonových slov opravdu zajímají o úspěch tohoto projektu.

„V roce 2000 mělo v Keni pouze 200 tisíc lidí přístup k internetu, což ze dvou milionů bylo přibližně deset procent. Dnes už to samé číslo dosahuje téměř 78 procent. Rychlejší urbanizace, rychlý růst populace a adaptace na nové technologie, jako jsou smartphony, tak z Afriky učinilo populární místo pro investory z celého světa,“ uvedla jedna z účastnic projektu Gertrude Nyenyeshi.

CEO Storyous: Fuckupy máme za sebou, výzvou je každoměsíční změna

V roce 2016 bylo v Africe do startupů zainvestováno 366 milionů dolarů, z čehož šly asi dvě třetiny do Nigérie, Jihoafrické republiky a Keni. Objevily se i velké projekty jako e-commerce firma Jumia,  která na přelomu 2013/2014 získala 211 milionů dolarů.

A do čeho se v Africe nejčastěji investuje? Vedoucí příčky obsazují obvykle e-commerce firmy a také společnosti zabývající se mobilními platbami. Za nimi pak následují podniky podnikajícím v oblasti solárních technologií. Například ghanský startup Ignitia vyvinul model předpovědi počasí pro malé farmáře v západní Africe. Pomocí jeho aplikace lze lépe předpovídat dostupnost vody a optimalizovat tak produkce jídla.

Pravda o Silicon Valley: „Většina zakladatelů startupů jsou psychopati“

„Podnikání je pro Ghanu přirozené a v současnosti s rostoucími zdroji, vzdělanější populací a lepšímu přístupu k technologiím se ve velkém vyvíjí nové firmy, jež se snaží řešit výzvy, kterým v této zemi lidé každodenně čelí. Jsou tu však stále velké mezery jako například přístup k investicím na všech úrovních z důvodu menší mezinárodní popularity mezi investory,“ uvedla provozní ředitelka Ignitia Lizzie Merrill.

Přestože to může trvat nějakou dobu, zdá se, že černý kontinent je v tomto směru na velmi dobré cestě a prohlášení Jeremyho Johnsona přece může mít v sobě značný kus pravdy.

Newsletter