Finančník Krúpa: České akcie? Potenciál vidím v Unipetrolu

Zajímavou investiční příležitost vidím tam, kde hodnotu akcií firmy stlačil dolů sentiment nebo současná ekonomická situace. A pak musíte mít důvěru v to, že firma má na to, aby se dostala zpět. Na české burze takovou firmu nevidím. Jediné, kde vidím potenciál, je Unipetrol. Především z toho důvodu, že si myslím, že Poláci ji řídí špatným způsobem. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl slovenský miliardář Pavol Krúpa. Dodává také, co si myslí o Donaldu Trumpovi a také jak řešit problém s imigranty.

Jak vy, jako investiční skupina, vnímáte aktivitu čínských firem, hlavně CEFC v České republice? Dělají to Číňani dobře?

Posuzovat někoho, kdo je stokrát nebo tisíckrát větší, to by bylo hodně odvážné. Investice čínských firem v ČR jsou strategické. Můžete získávat vliv několika cestami – mocensky nebo ekonomicky. Oni zvolili druhou cestu. To je dlouhodobá strategie na desetiletí. Čína má hodně zdrojů v dolarových pozicích, dolar je nyní hodně silný, a disponují také pozicemi ve svých jüanech. Jejich ekonomika pracuje, takže musí investovat a peníze umístit v Evropě. Je dobře, že zde tvoří hodnotovou inflaci, jejich přístup je dobrý. Nemyslím si ale, že by zde Číňané něco zásadním způsobem ovlivňovali.

Jak jste viděl aféru s Dalajlámou, ministrem kultury Danielem Hermanem. Bylo to zneužito k politickému boji?

Když přijel na návštěvu čínský prezident, mírumilovní vyznavači dalajlámy způsobili rozruchy. Když přišel dalajláma, nikdo z čínských přívrženců neprotestoval. Podstatou je, že po návštěvě jakéhokoliv duchovního vůdce by měl zůstat pokoj a klid, nebo dobrá myšlenka. Po dalajlámovi zůstaly nepokoje a to není správně.

V případě, že mám připravenou nějakou investici, a kvůli takovému činu se pokazí, byl bych velmi naštvaný. Ministr Herman porušil nastavenou strategii, i když nevěřím tomu, že to dělal ze svého přesvědčení. Slabostí vlády je fakt, že když nastal takový průšvih, tak nedokáže viníky potrestat. Je to taková česká vlastnost, dokážete až moc odpouštět. To se projevuje například i na Bakalovi.

Arca Capital působí na Ukrajině. Jak hodnotíte současnou situaci v Rusku. I v souvislosti se změnou amerického prezidenta? Vidíte nyní Rusko jako hrozbu? Čtyři tisíce vojáků NATO jsou nově v Polsku…

Rusko vůbec nevnímám jako hrozbu. Hypoteticky vzato, pokud by sem Rusové chtěli přijít, museli by přes Polsko, Slovensko a Maďarsko, které jsou členy NATO. Češi jsou tak svým způsobem chráněni. Co se týče nového amerického prezidenta, konečně začal někdo z této pozice dělat věci pragmaticky, protože nazývat někoho neustále nepřítelem znamená mentálně ho vytvořit. A proti sankcím vůči Rusku už jsem vystoupil několikrát.

Sankce jsou tedy spíš špatné?

Budu citovat pana prezidenta Zemana. Padesát nebo šedesát let sankcí na Kubě – a co se změnilo? Nic. Zavedením sankcí si z Rusů děláme nepřátele, jiných změn se ale tímto způsobem nedosáhne. Opravdovou hrozbou pro Evropu je přitom migrační vlna. Na obranu této hrozby bychom měli směřovat do Řecka a Itálie tisíce vojáků. Politik, který nedokáže ochránit a nechrání svůj národ, je podle mě vlastizrádce. Tato situace má vliv i na ekonomiku. Separační síly v politice EU mohou způsobit, že trh bude rizikový, a to znamená, že akcie půjdou dolů. Což bude mít vliv na výnosy podílových fondů, které drží investice obyvatel.

Už jsme se o tom bavili v rozhovoru loni. Vzhledem k tomu, že prezident Miloš Zeman jmenoval dva nové členy bankovní rady, která tak začíná být víc „pro euro“. Jak to vidíte, na Slovensku platíte eurem, tady korunou. Dočká se Česko eura?

Češi mají jednu úžasnou výhodu. Dokážete o něčem tak dlouho mluvit, až všechny přesvědčíte, že to zrealizujete. Ale neuskuteční se to a pak se najednou zapomene, že se to mělo realizovat. Například důchodová reforma. Pokud by bylo euro přijaté do pěti, šesti let, byl bych hodně překvapený. Pokud by ale přijaté bylo, výrazně to ulehčí hedgeování. Česku ale nyní nepřekáží, že nemá euro. Spíš je to naopak.

Byty ČEZ v Písnici získá Krúpova firma Kennial za 1,3 miliardy Kč

Vidíte nyní na trzích nějaké zajímavé příležitosti?

Na přirozené zvýšení hodnoty, které je způsobeno ekonomickým růstem, nespoléhám. Byť nevylučuji, že nastane. Já vidím zajímavou příležitost tam, kde hodnotu akcií firmy stlačil dolů sentiment nebo současná ekonomická situace. A pak musíte mít důvěru v to, že firma má na to, aby se dostala zpět. Na české burze takovou firmu nevidím. Jediné, kde vidím potenciál, je Unipetrol. Především z toho důvodu, že si myslím, že Poláci ji řídí špatným způsobem. Skupina Arca Capital a J&T v této věci realizuje takové kroky, abychom je přinutili k efektivnímu řízení, zabránili tunelování, a aby se chovali korektně k akcionářům. Jde jednak o zpochybnění zpětného nákupu Spolany, protože tento krok byl nevýhodný a Unipetrol poškodil. Po zefektivnění řízení má Unipetrol na to, aby začal vyplácet vyšší dividendy, a tak by mohla cena za akcii Unipetrolu dosáhnout kolem 220 až 250 korun.

V Unipetrolu byly nějaké personální změny. Nedávno skončili dva polští členové dozorčí rady.

Může to být i tím, že se měnila vládní garnitura. Nějaký čas to vždy trvá, je to polostátní firma. Je tam potenciál, ale musíte si to vybojovat. V této věci jednáme se subjekty v Íránu, Kazachstánu a Ázerbájdžánu, z jejichž strany je motivace koupit si z trhu podíl 30 procent volných akcií Unipetrolu. Což má smysl, když jste zpracovatel a dodavatel ropy, získáte tak určitou kontrolu. Unipetrol je jedna z mála strategických firem v tomto oboru, ve které je možné takto výraznou minoritu koupit.

Můžete ohodnotit jako podnikatele nového prezidenta USA Donalda Trumpa? Jaký je podle Vás byznysmen? Jako hodnotíte jeho kroky, které zatím avizoval?

Osobně jej neznám, ale s respektem vnímám Donalda Trumpa jako tvrdého byznysmena, který má v hlavě jasno. Jde proti proudu, proti mainstreamu. Oslovuje podobné masy jako u nás Babiš. Lidé už nechtějí poslouchat politické řeči, chtějí reálné činy. Jiní politici o něčem mluví deset minut, on to zvládne za 30 sekund. Neřeším, zda je exhibicionista atd., každopádně myslím, že dokáže postavit Ameriku na nohy. Historicky se píše, že „národ, který má špatné vůdce, zahyne“. Otázka je, jak na jeho vládu dokáže reagovat Evropa, která ty silné vůdce nemá.

Miliardář Pavol Krúpa: OKD bude třeba zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová minulý týden oznámila tzv. „tvrdý brexit“. Je to podle Vás správná cesta? Může to být i šance pro EU?

Je to šance pro lid i politiky, aby každý ve svém státě inicioval sílu za účelem změny EU. Buď tu bude evoluce, nebo revoluce. Evoluce jen těžko. Musí to být revoluce.

Jsme zpátky u uprchlíků, ISIS a terorismu. Veřejné mínění je úplně jiné. Měli bychom se v Česku možných útoků obávat?

Nebojím se o Slovany. Umíme se bránit. Problém je ale v celé unii. Kdyby se miliardové částky místo do podpory uprchlíků směřovaly na podporu evropských programů a studentů, bylo by to mnohem lepší. Vzal bych si poradce z Izraele, který by nám možná rizika přijetí uprchlíků vysvětlil. Řešení by bylo vyčlenit v Řecku a Itálii čtyři ostrovy, kam uprchlíky umístit. Ten, kdo se dokáže začlenit, ať k nám pak přijde.

Statisticky je to tak, že tři procenta jsou vždy nebezpeční jedinci. Takže přibližně těch 30 tisíc lidí, to už je armáda. Co mi vadí, je to, že politici o tom mluví, ale nic se s tím neudělá. Politické téma je to jen kvůli voličům. Myslím si, že se to nakonec vyřeší. Raději než tak, aby přišli extrémisté a nacionalisté a Evropa se rozpadla, by měli Evropané přijít do Bruselu a tam to vysvětlit. Pokud nenastane změna.

Newsletter