Když se mistr shortař utne a zmešká propad o 40 %. Au…

Nespletli se, pouze na propad vsadili příliš brzy. To je příběh „shortařů“, kteří letos spekulovali na pokles akcie Toshiba. Většina z nich své pozice nedávno uzavřela. Bohužel, těsně před třídenním poklesem titulu o 40 %.

Během posledních sedmi měsíců mnoho investorů spekulovalo na propad Toshiby. Většina z nich svou snahu ale nakonec vzdala, o čemž nejlépe svědčí nejnižší počet „shortů“ letošního roku (viz graf níže), kterého bylo dosaženo tento týden. Teď je vše jinak. Firmě hrozí v letošním fiskálním roce ztráta plynoucí z odpisů stovek miliard jenů kvůli koupi americké jaderné společnosti Chicago Bridge & Iron.

„Pro akcie Toshiby byl letošní rok velmi dobrý,“ řekl agentuře Bloomberg Tomoichito Kubota, analytik společnosti Matsui Securities. Titul patřil v rámci japonského indexu Nikkei 225 mezi trojici nejlepších. Těsně před oznámením odpisů si za letošek připisoval +79 %, poté však toto číslo spadlo na pouhých +3,5 %.

Za tímto poklesem stojí dění v době od pondělí do středy, kdy akcie Toshiby spadla o téměř 40 %. S tímto se obnovuje i aktivita shortařů, což potvrzuje nárůst počtu pozici k 27. prosinci. „Pokud však vezmeme v potaz fakt, že se cena titulu pohybovala v lednu 2016 kolem 100 jenů a teď, i po tak výrazném pádu, dosahuje bezmála 260 jenů, stále se jedná o drahou záležitost,“ míní Kubota.

Nejistotu ohledně dalšího vývoje potvrzují i swapy úvěrového selhání navázané na dluhopisy společnosti. Jen ve středu se vyšplhaly na 440 bazických bodů, což je o 295 bodů více než v úterý. Jedná se tak o největší poskok od roku 2004.

Souběžně s propadem akcie se pak snížila i tržní kapitalizace Toshiby, která se dostala na úroveň firmy Sharp.

Co se týče jaderné divize, která za stojí za hrozící ztrátou, její podíl na celkových tržbách japonské společnosti dosahuje zhruba třetiny. Celková očekávání ohledně budoucnosti tohoto segmentu se nejvíce zlepšila, když firma koupila americkou Westinghouse, což je stále, i přes všechny dopisy, považováno za nejlepší deal za posledních minimálně deset let.

Pravdou však je, že operační zisky z energetiky nebyly v rámci posledních let nikterak stabilní…

Klíčovou událostí byla v tomto směru havárie jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Právě tehdy byl odstartován propad příspěvku jaderné oblasti k celkovému zisku společnosti.

V případě Toshiby je tak dění tohoto týdne třetí ranou, která přišla během dvou let. V roce 2015 totiž japonská firma čelila účetnímu skandálu, který ji vyšel na 1,3 miliardy dolarů, do toho navíc byla nucena účtovat odpisy jaderné divize o velikosti 2 miliard. To vše se projevilo v konečných číslech za minulý rok, která tak vykázala ztrátu 460 miliard jenů.

Byť nebyla odhadovaná ztráta z americké divize upřesněna, média spekulují o výši 100 až 500 miliard jenů. Vedení Toshiby si však i přesto udržuje poměrně pozitivní prognózu, která pracuje s čistým ziskem za fiskální rok 2017 o velikosti 145 miliardy jenů. Pozitivní výsledek má podpořit především poptávka po paměťových čipech od čínských výrobců telefonů.

Obchodování přes Twitter aneb jeden tweet a 7 % dole

Newsletter