Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Kterou zemi nejvíce chrání americká armáda?

Americký prezident Donald Trump ve svém fiskálním plánu na rok 2018 se škrty nešetřil. Jedinému ministerstvu, kterému křídla nepřistřihl, byla obrana. Americká armáda disponuje silou 2,1 milionu lidí a po světě má vysazených téměř 200 tisíc vojáků. Ve kterých zemích jich slouží nejvíce znázorňuje grafika serveru visualcapitalist.com.

Pokud výše zmiňovaný rozpočet projde schvalovacím procesem, bude příští rok ministerstvo obrany Spojených států o dalších 54 miliard dolarů bohatší. Tento balíček představuje desetiprocentní nárůst, čímž by se zapsal mezi největší meziroční změny v americké historii.

Švejkování: Syrské bouchnutí do stolu

Vláda Spojených států dává na rozpočet obrany více než dalších sedm států s největšími výdaji dohromady. Samotný 54miliardový nárůst se rovná celému ročnímu rozpočtu ministerstva obrany Velké Británie. Ta se nachází na pátém místě mezi armádními rozpočty. Za vedoucími Spojenými státy se nachází Čína, jejíž rozpočet představuje téměř 13 procent světových výdajů na obranu. V porovnání s USA je však stále asi trojnásobně menší.

Celkový počet vojáků v americké armádě čítá 2,1 milionu. Více než polovina, konkrétně 1,3 milionu, je v aktivní službě, 800 tisíc je v záloze, anebo jsou součástí takzvané národní gardy. Na domácí půdě slouží posádka o velikosti 1,1 milionu, 200 tisíc je pak rozmístěno po světě. Distribuce mezi mariňáky, námořníky, letectvem a pozemní armádou je poměrně rovnoměrná, když největší podíl 35 procent má pozemní armáda.

Nejvýznamnější zastoupení amerických jednotek na zahraničních základnách se vyskytuje v Japonsku, Německu a Jižní Koreji. Ve válce zmítané Sýrii je oficiálně vysazeno, k březnu letošního roku, pouze 204 amerických vojáků. V sousedních státech Blízkého východu Kuvajtu a Iráku je jich celkem přes 11 tisíc.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter