Evropská nostalgie. „Mrtvé“ měny v kasičce Evropany vyšly na pět miliard

Patnáct let po zavedení společné evropské měny si Evropané ještě nevyměnili staré bankovky v hodnotě několika miliard eur. Kvůli tomuto otálení ztratili šetřiví obyvatelé starého kontinentu už pět miliard eur.

Pokud máte doma staré bankovky některé ze zemí současné eurozóny, měli byste rychle běžet do příslušné centrální banky. Tyto peníze totiž mohou každou chvíli, pokud už se tak nestalo, přijít o celou svoji hodnotu. Více než 15 miliard eur v zastaralých bankovkách a mincích bývalých evropských měn ještě nebylo předáno k výměně za tu jednotnou evropskou. Pro představu, toto číslo odpovídá celkové výši lotyšského ročního importu.

Více než polovina těchto bankovek je tvořena německými markami, a to i přesto, že Německo vstoupilo do eurozóny hned v první vlně. Naštěstí pro obyvatele nejlidnatější evropské země Bundesbanka prohlásila, že bude směňovat libovolné množství staré měny za euro do „doby neurčité“.

Zhruba třetina starého evropského oběživa je ale dnes už znehodnocena, dvanáct centrálních bank se už totiž rozhodlo zrušit jejich směnnou povinnost. V dalších státech jako je Francie, Itálie, Finsko a Řecko je už zase po uzávěrce poslední možné směny.

Sázíme na korunu: Morgan Stanley radí short EURCZK. Jaký je cíl?

Směnné uzávěrky byly pro občany z mnohých zemí zdrojem frustrace, zejména pak pro ty, kterým jejich vinou propadla část jmění. Dobrým příkladem je Itálie, kde s uzávěrkou nastaly poměrně velké komplikace. Italská centrální banka byla nakonec „donucena“ přislíbit odškodnění 2,5 milionu eur poté, co se veřejnost obrátila na ústavní soud. Důvodem bylo nečekané ukončení uzávěrky v roce 2011 o tři měsíce dříve, než původně banka oznámila. Itálie se tak ocitla v nevyměněné hodnotě bankovek hned na druhém místě za Německem.

Fx výhled pro 2. čtvrtletí: Neklidné vody před námi

V součtu bankovek a mincí se na druhém místě nachází nevyměněné francouzské franky a španělské pesety.

Newsletter