Chcete se dostat po bok miliardářů?

HR pravidla hvězdných podnikatelů vám mohou být inspirací při skládání vlastního týmu. Jak si své kolegy vybírá Bezos, Musk, Ma či Cuban? Odpověď přináší Monty Rich.

Jako Bezos

Mozek Amazonu se pochopitelně osobně nabírání zaměstnanců nezúčastňuje. Svým HR manažerům nicméně sdělil základní klíč. Mají si položit tři následující otázky a zároveň si na ně sami odpovědět.

  1. Budu tohoto člověka obdivovat?
  2. Zvýší tento člověk míru efektivity v týmu, do kterého vstoupí?
  3. V čem by mohl být extrémně dobrý?

Jako Ma

Stejně jako pro Bezose, tak i pro čínského e-commerce giganta jsou chytré a schopné mozky zásadní. Jack Ma se řídí poměrně prostým kritériem. „Váš zaměstnanec by měl mít lepší technické schopnosti než vy. Pokud je nemá, najali jste špatnou osobu.” Úspěch vaší společnosti tak záleží na tom, zda zaměstnanci dokážou zhmotnit vaši vizi.

Jako Musk

Co se týče projektu SpaceX, Musk údajně hovoří s každým uchazečem o místo. Pohovor probíhá formou spontánnějšího rozhovoru, kde se miliardář snaží zjistit, zda má daná osoba pozitivní přístup k práci. „Důležité je, aby se nám s tímto člověkem dobře pracovalo, abychom jej měli rádi… arogantní lidé se k nám nedostanou.” Jestliže vás bude Musk zpovídat, čekejte, že se také zeptá na dosavadní příběh vaši kariéry nebo na to, s jakými největšími problémy jste se doposud setkali a jak jste je řešili.

Jako Cuban

Majitele Dallas Mavericks nejvíce zajímá, zda kandidát zapadá do firemní kultury. Úmyslně byste měli hledat rozdílné lidi, jejichž společnou linkou je sdílení firemních hodnot. A co jsou firemní hodnoty? To nám nedávno řekl nejúspěšnější Čech v Silicon Valley Roman Staněk. „Firemní hodnoty jsou nejhorší možné chování, které tolerujete svým manažerům.”

U všech bodů je samozřejmě zásadní, že kandidát musí alespoň rámcově rozumět činnosti, která je náplní jeho potenciální pozice. Výše zmíněné tipy by vám pak měly značně usnadnit rozhodování.

 

Newsletter